Zoo Ostrava: Běžci vyběhali 190 000 na záchranu lemurů

26.10.2018

Celkem 1200 lidí běželo na konci srpna v ostravské zoologické zahradě pro lemury Sclaterovy.

Díky nim zoo pošle na záchranu kriticky ohrožených primátů 190 000 Kč!

Lemur Sclaterův je jediný primát na světě, který má modře zbarvené oči. Ve volné přírodě žije jen na Madagaskaru v malé oblasti na poloostrově Sahamalaza. Toto jedinečné území je domovem nejen lemurů Sclaterových, ale i mnoha dalších vzácných druhů zvířat a rostlin. A právě modrooký lemur byl vybrán jako symbol veškeré ochrany pro tuto oblast, která je dnes působením člověka z velké míry zničená. Lemuři Sclaterovi, ale i další madagaskarští primáti, jsou velmi ohroženi rychlým úbytkem lesů, které jsou vypalovány domorodými obyvateli a přeměňovány na pole a pastviny. Situace lemurů Sclaterových je velice vážná nejen v přírodě, ale i v lidské péči. V zoologických zahradách na celém světě žije jen několik desítek zvířat.

Po předešlých dvou úspěšných ročnících charitativních běhů byl třetí ročník věnován právě lemurům Sclaterovým. Zoo Ostrava jej opět uspořádala ve spolupráci s osvědčeným partnerem - atletickým klubem SSK Vítkovice 30. srpna 2018. A i třetí ročník běhu byl mimořádně úspěšný! Akce se zúčastnilo na 1200 běžců a zoo na některých místech doslova praskala ve švech! Největší zájem ze strany běžců byl o trať v délce 5 km. Další možností byla trasa 2,5 km a rodinný běh na 480 m, kterého se účastnili zejména menší děti, ale i rodiče či prarodiče s kočárky. Atmosféru běhu zachycuje následující video.

Výtěžek ze startovného podpoří 190 tisíci korunami záchranný program Sahamalaza, který probíhá přímo v místě výskytu lemurů Sclaterových na severozápadě Madagaskaru. Zoo Ostrava (spolu s dalšími evropskými zoo) je do tohoto programu zapojena od roku 2005. Vede jej nevládní organizace Asociace pro výzkum a ochranu lemurů (AEECL). Získané finanční prostředky poslouží k vybudování nové výzkumné stanice přímo na Madagaskaru v místech, kde lemuři přirozeně žijí. Tato stanice vytvoří zázemí pro mezinárodní i madagaskarské vědce a studenty, jejichž aktivity jsou stěžejní jak pro výzkum, tak i pro přímou ochranu lemurů v jejich přirozeném prostředí. Stanice také umožní zaměstnání několika místních lidí, kteří tak dostanou možnost nové práce na ochraně jejich přírodního bohatství namísto jeho ničení. Aktivity výzkumníků, studentů i místních zaměstnanců navíc zase o něco zvýší přítomnost ochranářů v oblasti, a tím přirozeně odradí všechny od potenciálních ilegálních aktivit, jako je lov či kácení lesa.

"Velmi nás těší, že lidé projevili o akci takový zájem a rozhodli se pomoci. Svou účastí ovlivnili dění na dalekém Madagaskaru a přispěli k záchraně kriticky ohroženého druhu zvířete. Díky záchranným chovům zvířat v lidské péči i díky těmto finančním prostředkům dáváme lidem na Madagaskaru chvíli času. Času na to, až na tamním chudém ostrově doroste nová a vzdělaná generace, pro kterou už, na rozdíl od některých obyvatel zejména v nejchudších oblastech, nebude lemur znamenat jen kus masa na talíři, pro kterou bude samozřejmostí, že se poslední zbytky unikátních a nikde na světe se nevyskytujících původních lesů, nemusí jen vypálit, ale že je mohou i chránit. Teprve pak budou moci přežít lemuři Sclaterovi i mnohá další zvířata a v neposlední řadě i lidé," shrnuje ředitel ostravské zoo Petr Čolas.

Děkujeme všem běžcům za jejich energii a nadšení, s jakým běželi pro lemury Sclaterovy!

Děkujeme také partnerům, kteří letošní charitativní běh podpořili.

Zdroj: Zoo Ostrava