Zoo Plzeň - otevřena zmodernizovaná expozice šimpanzů

08.09.2023

Venkovní přírodní výběh pro šimpanze učenlivé nahradil původní malé klece poprvé v roce 2000. Za 23 let prošel dílčími úpravami, ta dosud největší začala na jaře 2023. Změnu si vyžádaly současné regule chovu lidoopů, největší úpravou je prohloubení a rozšíření oddělovacího vodního příkopu; doprovodný elektrický ohradník zůstal pouze na okraji tohoto příkopu, aby pohled návštěvníka byl co nejméně rušený. Přibyly i nové kmeny a také lana, aby se šimpanzi dostali do pohybu nad zemí. (Lana byla poskytnuta SDH Chotěšov, děkujeme za ně). Zeď ohraničující výběh ze severu získala novou uměleckou malbu, připomínající prostředí afrického pralesa. Použita byla i moderní forma elektrického ohradníku v podobě lián. Přibyla rovněž záchytná síť do vody včetně kotevních prvků a napínacích lan, jako další bezpečnostní prvek.

Tlupa šimpanzů v Plzni je tvořena čtyřmi dospělými samicemi, samcem a tří a půlroční samicí Cailou, která je druhým odchov v Plzni. Trojice šimpanzů patří k extrémně ohroženému poddruhu šimpanz čego. Těch je v Evropě pouze 26 v 12 zoo, celosvětově celkem v lidské péči (ex-situ chovu) 44.

Mimochodem první odchov, samice Bamia (* září 2003), oslaví nyní ve Francii 20 let.

Chov v zoologických zahradách odráží odborné poznatky o životě a potřebách šimpanzů, trendem je nyní přítomnost více samců v tlupách. Proto i do plzeňské zoo letos na podzim dorazí z Portugalska nový, desetiletý samec a po patřičné adaptaci bude spojen s místní skupinou. Navíc koncem roku je očekáváno narození mláděte!

V Plzni jsou šimpanzi chováni od zimy 1964; do roku 2000 šlo vždy o pár a jediné mládě z přelomu 70. a 80. let nebylo odchováno do dospělosti. Od roku 2000 byla stavěna skupina, která měla na jaře 2004 dosud nejvíce – 8 členů.

Hodnota modernizace činí 6,7 mil Kč bez DPH; generálním dodavatelem byla firma Pohl.cz, Odštěpný závod Plzeň.

Slavnostního otevření a přestřižení pásky se 7. září ujal pan primátor města Plzně Mgr. Roman Zarzycký.

TZ ZOO Plzeň