Aktuální trendy nejen léta: do popředí se dostává ekologie

15.07.2021

Sluneční paprsky nás den co den popohání a s nimi se trhají teplotní rekordy. A když se k tomu přidají lidé chodící v šortkách a bílé ponožky v sandálech, je jasné, že přišlo léto. A s ním také aktuální módní trendy. Nemluvme však o tom, co se nosí, zaměřme se na to hlavní - na ekologické nakupování. Protože právě ekologie začíná velkou měrou ovlivňovat módní průmysl.

Ekologie jako předmět mnoha diskuzí

Ať už procházíte internetové stránky nebo se bavíte s partou přátel, téma diskuze obvykle sklouzne k ekologii. Jedná se o stále probíranější záležitost, na kterou má každý svůj názor a každý k ní přistupuje trochu jinak. Většinou se třídí odpad a omezuje spotřeba plastů, nově se začíná pozornost upínat čím dál více na udržitelné kousky ve světě módy. Kvalita se dostává před kvantitu, což by z dlouhodobého hlediska mohlo mít pozitivní dopad na životní prostředí. Zatím se však nacházíme v naprostém začátku, ovšem už nyní to vypadá slibně (klepeme do dřeva, ať se nic nezakřikne).

Zatímco v minulosti byla ekologie brána jako jakási alternativa, dnes se jedná o cestu k prosluněné budoucnosti v obklopení zeleně, jakou známe. Čím dál více značek zjistilo, že pokud chtějí své produkty prodávat, musí se dát na ekologickou stranu. Rázem se tak pulty obchodů i nabídka internetových prodejen, kterou je například Modio.cz, začaly plnit různými alternativami populárních oděvů, které však mají čisté svědomí a jež neublížily prakticky žádnému živému tvoru. A ekologické nakupování mohlo započat.

Přírodní materiály hrají v létě prim

Při výrobě oblečení, jako jsou dámské plavky, šortky nebo šaty, se upíná pozornost na šetrné, přírodní zdroje. Dalo by se říct, že právě tyto textilie hrají v létě prim - a nejen v létě. Očekává se, že se zájem o ně nesníží ani po uplynutí letních měsíců a že se z nich bude šít i v následujících částech roku.

Zejména se aktivně vyrábí kousky z bio bavlny. Jedná se o velmi pružný, odolný, jemný a trvanlivý materiál, který neelektrizuje čili pokud si před letní večerní procházkou u vody obléknete mikinu, nemusíte se obávat o svůj účes. Stejně oblíbený je len, který v létě příjemně chladí, v zimě zase mírně hřeje. Pyšní se termoregulačními vlastnostmi, i když bychom to do takto tenkého materiálu neřekli.

Mezi další oblíbené a hojně využívané přírodní materiály patří i:

  • Juta

  • Bambus

  • Recyklovaná bavlna

  • Ovčí bavlna

  • Modal

Oversized věci na scéně

Pokud bychom měli být konkrétní, zmínili bychom oversized věci, které dominují aktuálním letním měsícům. To oceňuje každý, kdo během propršeného jara nestihl zhubnout kilogramy nabrané z vánočních svátků. Střihy jsou volné, šaty rozevláté a sukně mají většinou kapsy, což přináší i praktickou stránku věci.

Na Modio.cz lze zakoupit i oversized saka, která jsou hitem nejen léta, ale obecně posledního roku. Pryč jsou doby, kdy jsme nosili blejzry perfektně padnoucí, nyní mají být volnějšího rázu a mají působit ledabylým dojmem. Inspiraci můžeme brát z kultovního seriálu Přátelé, kde zejména v prvních epizodách narazíme na tento kousek oblečení poměrně hojně.

Bermudy místo krátkých alternativ

Že se zrovna nacházíte ve víru nakupování a prahnete po dalším aktuálně stylovém kousku, který však budete moct nosit dlouhé roky? Pak svou pozornost upněte na bermudy, jež krásně zahalí nedokonalosti na stehnech. Ženy mající celulitidu nebo nehezkou jizvu na stehně se nemusí letos v létě (ani jindy v budoucnu) potit v dlouhých kalhotách. Bermudy jsou skvělou alternativou, která se nosí už od devadesátých let minulého století. Letos se jen více dostává do popředí.

Dnes se navíc vyrábí taktéž z ekologického materiálu, proto i když se řadíte mezi ekologicky smýšlející jedince, nemusíte mít při koupi šortek špatné svědomí. Tedy pokud se těsně před pípnutím kreditní karty podíváte na štítek.

komerční sdělení

Fotka od Shahid Shafiq z Pixabay