Aleš Cibulka: Koho mi nadělil Tobogan

02.06.2023

33 let zábavného pořadu ve 33 veselých kapitolách, kde najdete ty nejzajímavější a nejzábavnější příběhy z natáčení. Máte-li zájem o knihu, najdete ji na www.radioteka.cz.

Milí posluchači Toboganu, milí čtenáři,

můj milovaný Český rozhlas v tomto roce slaví sté narozeniny a vy ani nevíte, jakou jsem měl radost, když jsem dostal velkorysou nabídku k vytvoření téhle knihy. Je to vlastně takový můj malý dárek nejen rádiu samotnému, ale i vám všem, rozhlasovým příznivcům. A že vás je!

Mám tu čest být od října 2004 tvůrcem i moderátorem jednoho z nejúspěšnějších rozhlasových pořadů porevoluční doby, smím se podílet na takové legendě, jakou je Tobogan. Dne 24. listopadu 1990 se zrodila společná ratolest tehdejšího šéfa rozhlasové zábavy Ivana Rösslera a moderátora Tomáše Slámy a stejný pořad ve stejném čase sobotu co sobotu vysíláme už třicátým třetím rokem! Jak jsem zjistil, to nemá ve světě mezi podobnými relacemi obdobu. V přímém přenosu, s publikem, bez přestávky. Taky budeme za tohle prvenství v červnu zapsaní do České knihy rekordů!

Největší dík ale opravdu patří vám, naši milí posluchači. My před mikrofony či v zázemí pořadu bychom se mohli přetrhnout, ale kdybyste nebyli vy v publiku ani vy u rozhlasových přijímačů, jistě už byste dávno poslouchali v éteru před sobotním obědem něco úplně jiného než náš pořad.

Tahle knížka si neklade větší cíl než vás pobavit, přimět vás k úsměvu nebo jen tak zpříjemnit chvíle vašeho odpočinku. Díky těm dvaceti letům v zázemí Toboganu jsem totiž zažil neskutečné množství veselých i napínavých historek. A byl by hřích nechat si některé z nich pro sebe.

Ať už tedy sedíte s kávou ve svém oblíbeném křesle, na zahrádce v lehátku, v kupé jedoucího vlaku anebo třeba na oné místnosti (tam se čte velmi často!), přeji vám příjemné chvíle strávené při čtení toho, co jsem díky vám a díky rozhlasovému Toboganu zažil.

Jo a v sobotu v jedenáct si nás nezapomeňte pustit, my totiž JEDEME DÁL!

Váš Aleš Cibulka

Ukázka z knihy:

O tom, jak Ivana Chýlková cudně urazila celou Šmoldasovic rodinu

Když si vzpomenu na tuhle historku, směju se i po letech, protože opravdu stála za to. Je dokladem toho, že když se vám stane nějaký trapas, nějaký přešlap, a vy se rozhodnete ho vyžehlit, šlapete v něm jako slon v porcelánu a každým dalším slovem všechno jenom zhoršujete.

Ale pěkně popořádku.

Právě jsme dotočili silvestrovský Tobogan 2020. Hlavní protagonisté se rozcházejí, ve studiu už jsou jen Ivana Chýlková, Ivanka Devátá, Ivo Šmoldas (to budou hlavní hrdinové příběhu) a pár našich dalších kolegů, třeba Martina Hudečková, Miroslav Hanuš nebo Michal Jagelka.

Oblékáme si kabáty, technici už pomalu zhasínají studio. Nic nenasvědčuje tomu, že i když jsme právě dotočili podařenou silvestrovskou taškařici, ta největší legrace nás přítomné teprve čeká.

Všechno vlastně začala Ivanka Devátá. Oblékajíc si kabát se bezelstně zeptala Ivany Chýlkové: "A proč vám vlastně všichni říkají Ivanko? Já se Ivanka jmenuju, ale vy jste přece správně Ivana, ne?"
Ivana Chýlková odpověděla s duchapřítomností a vtipem sobě vlastními: "Vám říkají Ivanko, protože se tak jmenujete, a mně, protože mě mají rádi! Ale nevadí mi ani Ivana, ani Ivanka, co ale nesnáším, je oslovení Ivo. Tak mi říká jen můj táta, protože je z Moravy, ale oslovení Ivo nesnáším!"

Z druhého koutu se ozvalo typickým hlasem: "To vám teda pěkně děkuju!"

Byl to Ivo Šmoldas! My všichni, kteří jsme ve studiu zůstali, jsme zařvali smíchy. Ivana Chýlková se rozhodla, že z toho trapasu umně vybruslí. To neměla dělat…

Autor i foto: Petr Mráček