Cenu Jantar za celoživotní dílo získali Štreit a Rottrová

04.03.2019

Ceny Jantar jsou oceněním pro umělce z Moravskoslezského kraje.

V neděli 3. března 2019 byly předány už podruhé. Celkem 18 sošek si převzali umělci z oblasti hudby, divadla, literatury i výtvarného umění. Novinkou letošního roku byly dvě ceny za celoživotní dílo, které získali fotograf Jindřich Štreit a zpěvačka Marie Rottrová.

"Bylo pro mě velkou ctí osobně předat Cenu Jantar panu Štreitovi, jeho fotky mají neskutečnou sílu. Ať už se jedná o snímky ze života na venkově nebo naopak z industriálního prostředí, kdy dech beroucím způsobem zachytil těžkou práci v továrnách. Jeho dílo ukazuje život v našem regionu a kromě umělecké hodnoty tak má pro nás i dokumentární význam. Bylo zážitkem sledovat tisícovku hostů v ostravské aule Gong, když pana Štreita odměnila potleskem vestoje. Někdy mohou být standing ovation jen jakýmsi zdvořilostním gestem. Včera ovšem lidé vyjádřili svůj obdiv a respekt s naprostou upřímností. Stejně vřelého potlesku se dočkala i další legenda. Marie Rottrová je jedním z klenotů našeho regionu, a tak je i další cena za celoživotní dílo ve správných rukou," uvedl náměstek hejtmana kraje pro kulturu Lukáš Curylo a dodal, že Moravskoslezský kraj za poslední tři roky výrazně navýšil finanční podporu do oblasti kultury: "Nárůst finančních prostředků, které kraj na kulturu dává, je o více než 160 procent. V tomto trendu budeme i nadále pokračovat."

Držiteli výročních cen za rok 2018 se stali například klavírista Tomáš Kačo, zpívající violoncellistka Dorota Barová, skupiny February a Nedivoč, operní pěvci Josef Klečka a Veronika Holbová či herci Josef Kaluža a Pavla Gajdošíková a další umělci.

V průběhu téměř tříhodinového programu vystoupili významní umělci spjatí s Moravskoslezským krajem. Kromě klavíristů Tomáše Kača a Borise Urbánka také zpěvák Tomáš Klus s dvacetičlenným orchestrem a dětským sborem Permoník, sopranistky Patricia Janečková a Barbora Řeřichová, muzikálové hvězdy Hana Fialová, Juraj Čiernik a Markéta Šnytová a také kapely Nedivoč, February a Ensemble Flair s cimbalistou Janem Rokytou ml.

"Program jsme se snažili koncipovat tak, abychom ukázali, že Moravskoslezský kraj je obrovskou líhní talentů s potenciálem překračovat nejenom hranice regionu, ale i České republiky. Galavečer spojený s oceňováním laureátů je jedinou událostí v roce, kde se stírají hranice mezi různými uměleckými proudy a na jednom jevišti se potkají umělci z širokého spektra žánrů z oblastí divadla, hudby, výtvarného umění i literatury," řekl autor projektu Aleš Honus.

LAUREÁTI CENY JANTAR 2018

CENY ZA CELOŽIVOTNÍ DÍLO
JINDŘICH ŠTREIT
MARIE ROTTROVÁ

POPULÁRNÍ HUDBA 2018
INTERPRET ROKU: TOMÁŠ KAČO
INTERPRETKA ROKU: DOROTA BAROVÁ
KAPELA ROKU: FEBRUARY
PÍSEŇ ROKU: NEDIVOČ - FOTKY Z VÝLETU

ARTIFICIÁLNÍ HUDBA 2018
INSTRUMENTALISTA ROKU: DANIEL SKÁLA
HUDEBNÍ TĚLESO ROKU: JANÁČKOVA FILHARMONIE

DIVADLO 2018
BALET/ MUŽI: SERGIO MENDÉZ ROMERO
BALET/ŽENY: SAWA SHIRATSUKI
OPERA/ŽENY: VERONIKA HOLBOVÁ
OPERA/MUŽI: PAVEL KLEČKA
MUZIKÁL/ŽENY: KATEŘINA MARIE FIALOVÁ
MUZIKÁL/MUŽI: JÁN SLEZÁK
ČINOHRA/ŽENY: PAVLA GAJDOŠÍKOVÁ
ČINOHRA/MUŽI: JOSEF KALUŽA

LITERATURA 2018
IRENA ŠŤASTNÁ

VÝTVARNÉ UMĚNÍ 2018
JIŘÍ ŠIGUT

Moravskoslezský kraj

Komerční sdělení:

Paní Rottrová a Jindřich Štreit patří mezi zlaté klenoty české kultury. Vždy svou tvorbou oslovovali mezigenerační spektrum publika. S trochou nadsázky můžeme říct, že zlaté klenoty můžete mít doma taky. Nejspíš to nebudou originály od paní Rottrové nebo pana Štreita, ale stále to může být zlatý poklad. Podívejte se na naše investiční zlato a uchraňte tak své úspory před znehodnocením.