Cestování: 5 dobrodružných výletů vlakem po světě

15.10.2020

Že má železnice dobu největší slávy za sebou? Kdepak. Vyrazit vlakem po světě může být stejně zábavné a dobrodružné, jako luxusní a uvolňující. Inspirujte se zajímavými tipy, jak objevit svět trochu netradičně - po kolejích.

1) Jako indická smetánka v Maharádžově expresu

Pokud chcete svou cestu po Indii pojmout přepychově a cestovat jako vážený rádža s rání, rozhodně nesmíte vynechat Maharádža Express.

Pro maximální pohodlí 88 cestujících veze vlak celkem 14 vozů. Vedle luxusních lůžkových apartmá jsou řazené ještě 2 restaurační vozy, ve kterých číšníci servírují indická, kontinentální a čínská jídla. Večer potom můžete zakončit v jednom z barových vozů.

Luxusu na palubě odpovídá také cena. Týdenní cesta pestrobarevným Rádžastánem na palubě Maharádžova expresu vyjde na 5800 USD. Kdo však chce tento zážitek pouze ochutnat, může si zakoupit projížďku pouze na jednu noc.

Na výběr je však mnohem více variant. Vedle tradičního Zlatého trojúhelníku (Dillí - Agra - Jaipur), se můžete tímto luxusním vlakem dostat i do posvátného Váránasí nebo do trochu obscénního Khajuraha.

2) Sibiřskou pustinou po kolejích

Nekonečné břízové háje, mocné řeky, dechberoucí krajina a 9289 kilometrů. Cesta na Transsibiřské magistrále je životní dobrodružství, které si musí vyzkoušet každý cestovatel.

Ať už požadujete maximální pohodlí a soukromí nebo raději cestujete jako místní, na Transsibu si vybere každý. Milovníci luxusu s jistotou zvolí ikonický vlak Carovo zlato, jehož cesta vede z Moskvy, přes Mongolsko do čínského Pekingu. Kdo si nemůže dovolit projížďku v hodnotě několika tisíc eur, může zvolit cestu některým z pravidelných vlaků. Jedním z nejpohodlnějších a nejrychlejších je expres číslo 1 Rossija

3) Napříč Amerikou

Toužíte vidět to nejlepší ze středozápadu a západu USA a současně se vám nechce řídit auto na Route 66? Potom je vlak skvělým prostředkem.

Už 81 let se vydává na cestu z Chicaga do Kalifornie legendární California Zephyr. Vlak veze také panoramatický vůz, aby si cestují co nejlépe užili výhledy na kaňony, průsmyky i majestátní štíty pohoří Sierra Nevada. Za necelých 52 hodin urazí trasu dlouhou skoro 4000 km, během které projede Denver, Skalnaté hory, Salt Lake City a svou jízdu končí na pobřeží Tichého oceánu v San Franciscu.

4) Pod Andskými štíty

Hornatá džungle, řeka Urubamba, incké pevnosti a na závěr strhující Machu Picchu. Zažít Peru vlakem, je nezapomenutelné. Do Aguas Calientes můžete vyrazit pravidelnými vlaky Inca Rail a Peru Rail. Kdo však chce cestovat stylově, jistě využije spoj Hiram Bingham, pojmenovaný po objeviteli Machu Picch

5) Švýcarské Alpy z pohodlí vlaku

Není možné hovořit o cestování vlakem, aniž bychom zmínili Švýcarsko. Tato mekka horských železnic nabízí nepřeberné množství panoramatických vlaků s dechberoucími výhledy na zasněžené alpské štíty a hluboká údolí. Jedním z klenotů horských železnic ve Švýcarsku je Rhétská dráha v kantonu Graubünden. Úseky Albula a Bernina jsou dokonce zapsané na seznamu UNESCO.

Způsobem jak si horské výhledy užít v maximálním pohodlí, je Alpine Classic Pullman, přezdívaný také Elegance na kolejích. Široká měkká křesla, teakový nábytek, salonní vůz nebo drink v pianovém baru zajistí exkluzivní zážitek.

Inspirovaly vás naše tipy na cestování vlakem po světě. Prohlédněte si tipy, jak koupit levné letenky a vyražte.