Chytřejší, rychlejší, efektivnější: AI přetváří, jak žijeme a pracujeme

22.05.2024

Jak by to asi vypadalo, kdyby Vám s denním to-do listem pomáhal inteligentní pomocník, který nikdy nespí? Umělá inteligence si pomalu vyšlapává cestičku do našich běžných životů – výzkum od Global marketing insights [1] dokonce uvádí, že od roku 2023 do roku 2030 se očekává růst maloobchodního trhu s umělou inteligencí s roční mírou růstu až 30 %. Je to prostě pokrok, který nezastavíme. V tomhle článku si ukážeme, jak umělou inteligenci využít při plánování v práci (i mimo ni), a získat tak víc času pro sebe. Kdo by si nechtěl místo psaní zdlouhavých emailů raději vychutnat teplou kávu bez zbytečného stresu, že? Tak pojďme na to.

AI mi sebere práci… Kde pravda vězí?

AI se stává neodmyslitelnou součástí mnoha profesí. Mění pracovní prostředí a přináší nové možnosti – zvyšuje produktivitu, optimalizuje pracovní postupy a otevírá dveře k inovacím ve firmách po celém světě, ale dokáže pomoct i u Vás doma.

TIP: [2] Umělá inteligence do budoucna částečně zautomatizuje až dvě třetiny pracovních míst. Ne všechny pracovní pozice budou nahrazeny, naopak AI některé pouze doplní. Zmiňuje statistika Goldman and Sachs.

Často se setkáváme s obavami, že AI nahradí lidské pracovníky. Realita je však jinde. Naopak, umělá inteligence pouze doplní lidské dovednosti. A díky tomu Vám uvolní ruce pro složitější nebo kreativní úkoly. Představte si to takhle: rutinní a časově náročné úkoly za Vás může zvládnout software – od odpovídání na zákaznické dotazy, až po analýzu dat. A co budete dělat Vy? Svoji energii nasměrujete k rozvoji nových strategií, směrem k inovacím nebo třeba osobnostnímu rozvoji či čas strávíte s rodinou.

TIP: EDU Effective Business School nabízí 10 měsíční studium MBA programu Mastery in AI. A bonus? Studium je maximálně flexibilní, díky metodě microlearningu stačí, když se studiu věnujete 15 minut denně.

Základní principy AI a její role v pracovním procesu

Kde všude AI pomáhá? Třeba při porozumění potřebám zákazníků, se zdokonalením služeb a produktů. Jste malý podnikatel? Pak Vám tohle asi bude znít povědomě. V jedné osobě jste webař, social media specialista, markeťák, prodejce, účetní… No a takhle bychom mohli pokračovat do nekonečna. Jak Vám konkrétně mohou tyto technologie pomoct s růstem podnikání?

TIP: Naučte se pracovat s nástroji umělé inteligence, které generují dechberoucí obrázky a chytlavé texty. Naučí Vás to v kurzu EDU Effective Využití AI pro Váš úspěch.

AI pomáhá s automatizací zákaznického servisu

Umělá inteligence stojí v první linii komunikace se zákazníky. Místo toho, abyste neustále odpovídali na ty samé dotazy, které vám denně přistávají v chatu – nechte tenhle rutinní úkol na chatbotovi. Chatbot zvládne kromě nejčastějších dotazů k vašemu produktu také zarezervovat službu, nebo třeba poskytnout personalizovaný návrh na základě historie zákazníka. Hezkým příkladem je chatbot od pracovního portálu cocuma.

Nábor nových zaměstnanců? I tady umělá inteligence šetří čas

Dneska už nemusíte analyzovat životopisy manuálně a hodnotit kandidáty podle předem definovaných kritérií. Umělá inteligence umí zrychlit proces výběru kandidátů, které si pak pozvete k prvnímu kolu pohovoru. Dokáže také pomoci s definováním a draftováním pracovních inzerátů.

TIP: [3]Server Spring works sestavil přehled TOP 15 nástrojů umělé inteligence, které jsou vhodné pro HR manažery. Používáte některý z nich?

Pozor umělá inteligence pomáhá nejen HR manažerům, ale také lidem, kteří aktivně hledají pracovní uplatnění. Umí pomoct s přípravou na pohovor nebo s tvorbou CV.

Marketingový guru na počkání

Marketing možná není Vaší silnou stránkou a do začátku podnikání si nemůžete dovolit vlastního markeťáka, to je časté. Nástroje umělé inteligence (třeba Chat GPT nebo Deeply) Vám pomohou vymyslet a navrhnout marketingové kampaně, SEO pro váš web, psát články na blog či pomoci s copy na sociální sítě. Stačí zadat ty správné prompty a je to.

Pomáhá také personalizovat marketingové sdělení, nebo newslettery. A bonus? Na základě historických dat zvládne předvídat trendy a přizpůsobit tak strategie a nabídky dříve než se změny skutečně projeví.

TIP: Nevíte, jak tvořit obsah pomocí umělé inteligence? Omrkněte blog EDU Effective, který si na promptování v marketingu posvítil.

Personalizované učení a AI jako studijní parťák

Rozhodli jste se, že se vrátíte do školních lavic? Umělá inteligence slouží skvěle i na poli vzdělávání. Studentům pomáhá při učení na zkoušky – stačí zadat chatu GPT podklady, ze kterých se učíte a on Vám začne pokládat relevantní otázky, se kterými se pak na ústní nebo písemné zkoušce můžete setkat. Navíc i se zpětnou vazbou.

A co dál? AI dokáže pomoct se shrnutím lekce či s výpisky. Vzdělávacím platformám pomáhá přizpůsobit obsah, tak aby studentům nabízel relevantní témata a tempo učení upravuje na míru jejich potřebám.

Data, data a zase data…

Asi každý manažer ví, jak důležité je vyhodnocování výkonnosti ať už kampaní či podniku nebo trendu. I tady dokáže AI šetřit čas. Poskytuje manažerům pokročilé analytické nástroje k vyhodnocení a předpovídá budoucí výkony na základě dostupných dat. A proč je to dobré? Pomáhá tak manažerům dělat informované a kvalitní rozhodnutí a zvyšuje konkurenceschopnost firmy.

AI pomáhá i s rutinními úkoly doma

To, že AI poradí s time management není úplná novinka, ale věděli jste, že pomáhá třeba i s managementem rodiny? Pomůže vymyslet jídelníček na celý týden a to včetně alergií a nákupního seznamu. Navrhne celý itinerář na rodinnou dovolenou nebo pomůže vyřešit zdlouhavé odpovědi na emaily, které se Vám hromadí v emailové schránce.

Rozjeďte svou kariéru s MBA – Mastery in AI na EDU Effective Business School

Přemýšlíte, co přináší specializace "Mastery in AI" oproti jiným MBA programům na trhu? Odpověď je jednoduchá: zásadní posun vpřed! Díky unikátnímu pojetí microlearningu můžete postupovat ve svém studiu plynule, s pouhými 15 minutami denně, a to kdykoliv během Vašeho dne – ať už během ranní kávy nebo pauzy na oběd. Veškeré vzdělávání probíhá online, takže studovat můžete z pohodlí Vašeho domova bez zbytečného pendlování.

TIP: Studujte na EDU Effective Business School se slevou. V přihlášce zadejte slevový kód EUAIS získáte slevu 1 000 Kč na školné. Studium Vás vyjde na krásných 13 475 Kč. Studujte MBA – Mastery in AI a buďte o krok napřed konkurencí.

Tento inovativní program Vás naučí chápat a efektivně využívat umělou inteligenci z pohledu managementu, nikoli pouze technologie. Nepůjde o programování, ale o strategické využití AI ve Vašem oboru, což z Vás učiní klíčovou spojnici mezi technologiemi a Vaším podnikáním.

Dr. Pavel Makovský

Zdroje:

https://www.goldmansachs.com/intelligence/pages/generative-ai-could-raise-global-gdp-by-7-percent.html 

https://www.gminsights.com/industry-analysis/artificial-intelligence-ai-retail-market#:~:text=AI%20in%20Retail%20Market%20size%20valued%20at%20USD%206%20billion,vision%20technologies%20in%20retail%20warehouses 

www.edueffective.online 

https://www.springworks.in/blog/ai-tools-for-hr/