Co dělat za dlouhých podzimních večerů

28.09.2021

Blíží se podzim a spolu s prodlužujícími se večery a nevlídným venkovním počasím bude mnoho z nás řešit problém, jak se zabavit. V televizi jako obvykle nic zajímavého nenajdete, za okny se bude sychravou temnotou prohánět kvílící severák a pobyt v prosluněné přírodě se stane jen vzdálenou vzpomínku na minulé léto.

Já si pro toto období každým rokem připravuji seznam četby, na kterou nemám během ostatních ročních období čas. Romány, povídky, ale i odbornou literaturu, které mi pomůžou si zase o něco rozšířit duševní obzory.

Jak budu trávit podzimní večery?

Uvařím si velký hrnek horkého čaje, (možná doplněný kapkou něčeho ostřejšího), uvelebím se v křesle, natáhnu si nohy směrem k praskajícímu krbu a začtu se do příběhů, které byly napsány nedávno i před mnoha lety. Nečtu totiž jen horké knižní novinky, vydané v průběhu letošního roku, ale i romány a povídky klasických autorů, které byly napsány v době, kterou již nikdo z nás nepamatuje.

Četba je nejlepší trávení volného času

Je spousta důvodů, proč je četba skvělý způsob, jak trávit volný čas. Čtení je způsob, jak uniknout z vlastního života, může vás přenést do vzdálených zemí, jiných časů a umožní vám vžít se do situace jiných lidí. Tím, že se na svět díváte z jiného úhlu pohledu, než je ten váš, se stáváte empatičtějšími.

Čtení udržuje váš mozek v kondici

Stejně jako cvičení pomáhá vašemu tělu zůstat zdravé, je čtení cvičením, které pomáhá udržovat váš mozek v kondici. Je prokázáno, že čtení s přibývajícím věkem zpomaluje nastup nemocí, jako jsou demence či Alzheimerova choroba. Neuvěřitelným způsobem také snižuje stres. I přečtení krátké povídky vás přenese na jiné místo, kde váš vlastní stres neexistuje, a umožní vám relaxovat. Až tedy nebudete mít během podzimních plískanic co dělat, přečtěte si alespoň krátkou povídku. Zabavíte se a prospějete svému zdraví.

Fotka od Karolina Grabowska z Pixabay

Komerční sdělení