Denisa Dejsun je známá tanečnice a vyhledávaná choreografka

15.05.2020

Tanečnice a vyhledávaná choreografka Denisa Dejsun se zabývá především exotikem, twerkem a tanečním stylem frame up. Deny je lektorkou pražského studia Pole škola a Tanečního Sectoru. Je jednou ze dvou a jediných certifikovaných lektorek frame up v České republice. 

Dále lze Deny představit jako zakladatelku taneční skupiny BadAss Twerk Liberec a seskupení Denygang. Spolupracuje s různými interprety a můžete jí vidět v několika hudebních klipech, konzultují s ní choreografie jak úplní začátečníci, tak například mistři světa v pole dance. Deny  je představitelkou tanečních stylů, které vzbuzují sporné názory, nadšení nebo pohoršení. V dnešní době už ale i široká veřejnost doceňuje umělecký projev žen na tyči s podpatky, aniž by to považovali za něco laciného.

Instagram Deny Dejsun je tady: https://www.instagram.com/denydejsun/ 

Je tanec vaše vysněná práce na plný úvazek?

Je, alespoň před pandemickým blázincem byl. Snad se vše vrátí zpět do starých kolejí. Lidé kolem mě mluví o přehodnocování a trávení času smysluplněji. My, co svou práci milujeme a dýcháme pro ni, to prožíváme přeci jen trochu jinak. Ale nebudu vám tu brečet, nezbývá nám, než roztančit obýváky (smích).

Kdy jste začala tančit a proč?

Tančit jsem začala úplně odmalinka. Dávala jsem našim hodně zabrat (smích). Živit se tancem jsem nikdy ale ani netoužila, tak odvážná jsem jako jedničkářka nebyla. 

Vzhledem k výsledkům ve škole se očekávalo, že budu lékař nebo právník. Po vysoké škole (AJ a NJ pro vzdělávání) jsem začala pracovat v jedné firmě jako asistentka a překladatelka a chvíli před tím se roku 2013 tady v ČR objevil boom TWERKU. Tou dobou jsem žila v Liberci, kde ho nikdo neučil, takže jsem začala já a pak už jsem vlastně stíhala jen twerkovat. Stěhovala jsem se do Prahy v roce 2016 a než jsem se rozkoukala a začala hledat práci, všimla jsem si, že vlastně full time tančím. Někdy člověk neplánuje věci dělat pro peníze, dělá je jen z lásky a oni mu nakonec přinesou peníze. Považuju to za vysněnej job, o kterým jsem si ani netroufla snít.

Co vy a twerk či pole dance? Berete to jako umění nebo erotický tanec?

To je na hodinové debaty a studium psychologie ženy (smích). Žijeme v zajímavé době. Nejsem vyloženě ani puritán, ani feministka, ani provokatérka, ani lacinej flák masa, ani se nepovažuju za kdovíjakého sportovce, nicméně je pro mě každý ten tanec (twerk, exotic i frame up) vyjádření mého ženství. 

Zajímavé na nich je, že mohou být různé, fakt jako ta naše ženská nálada a naše emoce. Každý ten tanec umí být sexy, dráždivý, drzý, romantický, umělecký, procítěný, smutný, veselý, vtipný, roztomilý, divoký, pomalý, zběsilý. Spíš bych řekla, že moje práce je učit ženy, aby se zase cítily jako ženy. 

Je jedno, jestli je to mamina od dětí, studentka, učitelka anebo vysoce postavená manažerka. Každá z nich někde v koutku touží být sexy ženou. A vlastně všechny tyhle tance může tančit i muž. Dneska už je otázka gayů dávno probraná a vyřešená. Stejně jako oni občas musí sebrat koule a "pochlapit se", aby přiznali světu i sobě, co chtějí a po čem touží, i my ženský se někdy musíme pochlapit a odvážit se být sexy

Dělejme všichni to, co je naše přirozenost! Dneska není přece tabu, aby chlap nosil podpatky a ženská kopala do balónu. Máme ten luxus, že si můžeme vybrat. Takže i vy si máte právo vybrat, jestli pro vás můj tanec bude erotika, nebo umění.

Jakou roli máte v projektu  Czech Exotic Open?

Czech Exotic Open spolupořádáme ve 4 lidech, takže jsem spoluorganizátor a porotce. Zatímco ostatní holky mají četné zkušenosti s pořádáním soutěží, já zaštiťuji spíše tu exotikovou stranu věci. V podstatě jsem jediná, kdo ten tanec z holek reálně dělá, takže tam vnáším jakési know-how a koriguji, nakonec je ale všechno otázka společné debaty a s holkama je spolupráce super. Loni jsme nalákaly na velkolepou podívanou a letos tomu nebude jinak. 

Pravidla pro letošní ročník už brzo zveřejníme, stejně jako jméno hvězdy, která bude opět dávat punc celé téhle akci. Letos dokonce přidáváme kategorii a máte se na co těšit. Pro potěchu pánského oka ta akce určitě je, ale pro nás ženy znamená určitě mnohem víc.

Co pro vás znamená úspěch? Připadáte si úspěšná?

Pokud nebudu filosofovat a vezmu pouze ten pracovní život, tak určitě ano. Vlastně poslední rok a půl byl jeden velký pracovní úspěch. Měla jsem možnost zatančit si se skvělými tanečnicemi na stejně stagi, vyhrát soutěž, která pro mě byla velice důležitá (já moc nesoutěžím, ale moje holky mě nahecovaly, tak jsem musela jít příkladem, abych teď zase mohla hecovat já je), pořádat úspěšně první soutěž v exotiku u nás, porotcovat na nádherných akcích, tančit na nádherných eventech, učit se od nejlepších, vyhrát například kemp v Rusku, přivézt si certifikát oficiálního frame up representative z Moskvy.

Nejvíc si ale cením možnosti učit v Poleškole a v Sectoru, přízeň lidí na lekcích a workshopech je tou největší odměnou. Nesmírně mě baví taky individuální práce s klienty, ať už je to příprava na soutěž, trénink kvůli kondici nebo naopak se chce někdo naučit zatančit, procítit, vnímat hudbu, cítit se sexy, potěšit partnera, zvednout si sebevědomí. To jsou vždycky výzvy, každá je jiná a každá mě strašně baví.

Nechala byste se vyfotit do Playboye?

Nechala, pokud by to byla jedna z těch fotek, které považuji za umělecké. Každý tu hranici máme jinde. O honoráři bych moc nepřemýšlela. Musel by mě bavit ten nápad a fotograf. Vlastně nechápu, že mě ještě nikdo neoslovil, nemáte tam někdo známé? (smích)

Děkujeme moc za rozhovor a ať se vám daří!

Instagram Deny Dejsun: https://www.instagram.com/denydejsun/ 

Foto nám zaslala Deny Dejsun (osobní archiv) s tímto komentářem: