Do dětských domovů míří velikonoční dárek za 1,7 milionu korun

Královéhradecký kraj nakoupil 187 notebooků za více jak 1,7 milionu korun do sedmi dětských domovů, které zřizuje. Zabezpečí tak chybějící techniku v těchto zařízeních, a to nejen po dobu uzavření škol. Děti se prostřednictvím notebooků zapojí do online vzdělávání, které je v podmínkách dětských domovů velice náročné.

Královéhradecký kraj podporuje online vzdělávání a jednotnou online komunikaci, a to prostřednictvím nových aplikací a technologií. Překážkou bývají chybějící počítače a chytré telefony.

"Současná epidemie COVID-19 si vyžádala preventivní a hygienická opatření i v dětských domovech, které pokračují v nepřetržité činnosti. Pracovníci zabezpečují 24hodinovou péči o děti a nyní také musí zajistit i podporu školní výuky, což je v podmínkách domova při nedostatku techniky velice náročné. Chceme jim co nejvíce pomoci, jejich práci ulehčit a hlavně dětem poskytnout vybavení technikou, kterou pro své vzdělávání nutně potřebují, a to nejen v době uzavření škol. Proto do dětských domovů míří notebooky vybavené softwarem a vzdělávacími aplikacemi," vysvětluje investici náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast školství.

Kraj provedl průzkum trhu a po konzultacích s odborníky vybavil dětské domovy jednotným zařízením, notebookem s Windows 10 včetně antivirového programu a s nainstalovaným vzdělávacím softwarem. Notebooky kraj rozveze do dětských domovů během velikonočního víkendu jako jarní dárek dětem, zajistí i jejich instalaci. V souvislosti s pořízením techniky nabídly i kulturní a paměťové instituce on-line programy na míru dětským domovům.

"Náš kraj patří k velkým propagátorům online vzdělávání a podporuje ho prostřednictvím nových aplikací a technologií. Děti v dětských domovech nemají žádné moderní technologie a ani nevlastní chytré mobilní telefony. Vnímám to tak, že v domovech jsou "naše" děti, měli bychom se o ně postarat a vzdělávání na dálku jim umožnit," doplňuje náměstkyně Berdychová.

Péči v dětských domovech, ve kterých žijí děti od tří do osmnácti (popřípadě do 26 let), vedou pracovníci v počtu šesti až osmi dětí ve skupině. Nejedná se jenom o počet a odlišný věk dětí, které svůj notebook potřebují, ale také o míru podpory a individuální přístup, neboť většina dětí má různé speciální vzdělávací potřeby. Používání notebooků zjednoduší přístup k online výukovým materiálům a v době odpoledních činností děti motivuje k vyhledávání informací, které je zajímají. Děti si také osvojí pracovní dovednosti v používání moderních technologií.

Královéhradecký kraj zřizuje sedm dětských domovů, a to v Nechanicích, Broumově, Jaroměři, Sedloňově, Potštejně, Dolním Lánově a ve Vrchlabí.