Důležitost ochrany značky z pohledu zákazníků

28.02.2021

Do jaké míry ovlivňuje značka rozhodování samotných spotřebitelů? A proč by ochrana značky měla být jednou z hlavních priorit pro podnikatele? Více v naší analýze!

O důležitosti značky a jejím dopadu na profitabilitu firem už toho bylo napsáno opravdu hodně a většina podnikatelů si uvědomuje klíčovou roli značky pro jejich byznys. Praktiky firem v oblasti ochrany značky však navzdory tomuto porozumění zůstávají velmi limitované. Tento článek se zaměřuje na výsledky průzkumu, který provedla společnost Trama na vzorku 10,000 spotřebitelů a 984 podnikatelů, přičemž cílem této analýzy je poukázat na důležitost ochrany značky pro úspěch podnikání.

Účastníků průzkumu jsme se ptali, do jaké míry ovlivňuje značka jejich výběr produktů a služeb, přičemž jejich odpovědi ukázaly, že je to právě značka, která ovlivňuje konečné rozhodnutí až na 29 %. Vnímaná důležitost značky však není pro všechna odvětví stejná, a největší vliv značky na rozhodnutí zákazníků jsme zaznamenali v sektoru zábavy (47 %), IT (38 %) a vzdělávání (38 %). Na druhém konci žebříčku se ocitl sektor nábytkářský (21 %), zdraví a krása (22 %) a stavebnictví (23 %), ale i v těchto oblastech je vliv značky na rozhodování zákazníků velmi citelný.  

Z perspektivy spotřebitelů značka neovlivňuje pouze rozhodování mezi nabízenými produkty a službami, ale vytváří také pozitivní asociace a loajalitu vůči vybraným firmám, jejich produktům a službám. Až 93 % spotřebitelů v našem průzkumu uvedlo, že jsou ochotni si extra připlatit za jejich oblíbenou značku. Tento výsledek nemůže být žádným překvapením, protože značka produktů a služeb komunikuje jejich kvalitu, důvěru a další vlastnosti, díky kterým mohou podnikatelé odlišit své  produkty od jejich konkurence.

Důležitost ochrany značky lze vyčíst i z analýzy vydavatelství The Economist, která ukázala, že až přes 20 % tržní hodnoty 10-ti nejhodnotnějších značek vychází právě ze značky [1]. Odhady společnosti Millward Brown jsou ještě vyšší a ukazují, že značka představuje přes 30 % finanční hodnoty firem [2].

Účastníků průzkumu jsme se zároveň ptali, kolik jsou ochotni zaplatit navíc za jejich oblíbenou značku, přičemž průměrná odpověď byla 12 %. Vzdělávání (18 %), móda (17 %) a zdraví a krása (16 %) jsou sektory, v nichž je vůle zákazníků zaplatit extra za jejich oblíbenou značku nejvyšší a podnikatelé v těchto oblastech tak mohou nabízet své produkty a služby až o 18 % dražší než jejich konkurence, aniž by přišli o své zákazníky. 

Přestože značka je pro úspěch firmy opravdu klíčová, efektivní ochraně značky se věnuje pouze malé procento podnikatelů (13 %). Zároveň je třeba uvést, že až 32 % z dotazovaných podnikatelů, kteří chrání svou značku pomocí registrace ochranné známky, začalo s ochranou značky až při prvních náznacích imitátorů a litují, že s ochranou značky nezačaly už dříve.

Případy imitátorů jsou častější než si mnozí myslí a přes 85 % velkých společností se s takovým případem v posledním roce setkala. [3]. Samotný akt registrace ochranné známky a následné používání symbolu registrované ochranné známky ® jasně komunikuje ochranu vaší značky a tak odrazuje imitátory. Co je ještě důležitější, je to, že právě registrace ochranné známky Vás opravňuje žádat imitátory, aby s jejich aktivitami okamžitě přestali. Dokonce i v případech, kdy problémy s imitátory přerostou do soudních sporů, registrace ochranné známky zjednodušuje celé řízení ve Váš prospěch a šetří Vám čas, námahu a peníze. Úvodní investice do ochranné známky se Vám proto rozhodně vrátí v podobě rychlejšího, jednoduššího a levnějšího procesu.

Stále hledáte ty správné důvody pro ochranu značku a registraci ochranné známky?

Nabízíme Vám názory našich klientů, kteří se častokrát poučili až na vlastních chybách.

  • "Přiznám se, nad ochrannou známkou jsme začali přemýšlet až když nás konkurence začala kopírovat. Byl to velmi frustrující pocit, že po dlouhých letech budování naší pověsti se na ní někdo takto jednoduše chtěl přiživit. Registrace značky byl pro nás nezbytný krok, abychom mohli ochránit naši pověst." (EMI)

  • "Vzhledem k dlouholeté praxi v obchodě jsem věděl, že duševní vlastnictví a jeho ochrana je znamení prestiže a zvedá hodnotu samotné značky." (Overcome your limits)
  • "Bylo by super, kdyby lidé řešili ochranu značky hned při založení firmy. To by měl být základ, kterým předejdou možné komplikaci v budoucnosti." (Kickresume)
  • "Značka je to, co v lidech rezonuje. Logo a jméno je první věc, kterou vidí na webstránce a sociálních médiích. Je pro nás důležité, aby jméno naší značky se nadále spojovalo s dobrou pověstí. Registrace ochranné známky nám umožňuje dosáhnout tohoto cíle." (ForZet)

V případě, že Vás tento článek inspiroval k ochraně Vaší značky, tým Trama Vám s tím s velkou radostí pomůže. Kromě jednoduchého a rychlého procesu, garance úspěšné registrace ochranné známky a celosvětového pokrytí vám nabízíme ještě jeden benefit:

Těšíme se na spolupráci s Vámi

Tým Trama

[1] The Economist (2020), "It has never been easier to launch a new brand", https://www.economist.com/business/2020/01/23/it-has-never-been-easier-to-launch-a-new-brand 

[2] The Economist (2014), "What are brands for?", https://www.economist.com/business/2014/08/30/what-are-brands-for 

[3] CompuMark Research (2020), "Trademark infringement rising year-on-year, says CompuMark report", https://www.prnewswire.com/news-releases/trademark-infringement-rising-year-on-year-says-compumark-report-300986014.html