Elvis žije? Fotografie gorilího samce Richarda ovládla internet i světová média

03.10.2020

Zkroucené rty a v ruce petržel místo mikrofonu, ryzí podoba s legendárním králem popu. Amatérské fotografce Lucii Štěpničkové se takto podařilo zachytit samce gorily nížinné Richarda ze Zoo Praha. Fotografii tohoto obrovského primáta z pražské zoo získala britská tisková agentura SWNS a snímek se začal okamžitě virálně šířit. Podoby s Elvisem Presleym si všimla i americká zpravodajská stanice Fox News.

"Snímek gorily ze světoznámé zoo se stal virálním poté, co amatérská fotografka zachytila masivního savce, který zvlnil rty jako Elvis Presley," napsala k fotografii zpravodajská stanice Fox News a Richarda tím katapultovala na žebříček nejznámějších fotografií zvířat na světě.

"Chodím do Zoo Praha fotit gorily už čtrnáct let. Jen Richarda mám na několika tisících fotografií. Na této konkrétní sedí Richard ve venkovním výběhu a vypadá, že zpívá pro návštěvníky, kteří se na něj přišli podívat," popisuje autorka fotografie Lucie Štěpničková.

Její práce si všimla před časem i britská agentura SWNS, se kterou fotografka pravidelně spolupracuje. Snímek vznikl zhruba před týdnem a od té chvíle plní internet i sociální sítě.

"Měli jsme a stále máme v Zoo Praha historicky hned několik zvířecích celebrit," přibližuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, "slonici Shanti, kterou kdysi filmaři přivezli do Čech pro natáčení role slůněte Bimba ve filmu Pan Tau, nebo hroší samici Zuzanu, která zprostředkovaně účinkovala v komedii Hroch - zprostředkovaně proto, že podle ní byl vyroben model hrocha použitý ve filmu. Richard patří mezi naše celebrity již řadu let, teď to znovu dokázal."

Zachytit zrovna gorilího samce na fotografii není paradoxně podle jeho chovatele nic jednoduchého.

"Richard nemá velké fotoaparáty a kamery příliš v lásce. Jakmile je zahlédne, nechá fotografa pouze párkrát zmáčknout spoušť a hned se otáčí zády. Vyfotit ho je tedy velký úspěch," směje se vrchní chovatel goril Martin Vojáček.

Fotografie, která připomíná zpěváka Elvise Presleyho, vznikla při jedné z mnoha fotografických výprav Lucie Štěpničkové do Zoo Praha: "Gorily fotím opravdu nejraději. Od narození sloních princezen Lakuny a Amalee jsem ale velmi často i u nich a snažím se zachytit, jak rostou."