Fulnek získal Odpadového Oskara nejen v kraji, prvenství má i v rámci celé republiky

10.09.2019

Obyvatelé Fulneku bezkonkurenčně vítězí. V kategorii měst nad 5000 obyvatel vyprodukují v celé republice nejméně směsných odpadů. Skvěle třídí, ale také dokážou znovu využít až 55 % odpadů, což je opět výjimečný výsledek. Poděkování si zasloužily i další obce kraje, jejich zástupci převzali na krajském úřadě ocenění Odpadový Oskar.

Soutěž Odpadový Oskar vyhlašuje spolek Arnika už pátým rokem. Jeho snahou je upozornit na potřebu zodpovědného nakládání s odpady a zároveň obce motivovat ke snižování množství směsného odpadu.

"Nakládání s odpady je v oblasti životního prostředí jedním z velmi důležitých témat. Už teď se musíme začít připravovat na blížící se zákaz skládkování. Více než plnění evropské legislativy vnímám jako podstatnější přístup k planetě a k tomu, jak se k ní chováme. Lidé v Moravskoslezském kraji jsou v tomto ohledu stále zodpovědnější. Před patnácti lety vytřídil každý náš občan průměrně necelých 20 kilogramů ročně, v minulém roce už to bylo 47 kilogramů separovaného odpadu na každého," vyčíslil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a dodal, že občané mohou odpad separovat ve všech 300 obcích regionu a donášková vzdálenost na sběrná místa se každoročně snižuje.

"Města Moravskoslezského kraje jsou důkazem, že lidé mohou produkovat méně odpadu a výborně třídit. V obcích se osvědčilo rozmístění dostatečného množství sběrných míst, osvěta, otevřená komunikace s obyvateli, zavedení programu pro živnostníky a především různé formy motivace lidí. Jde například o platbu za skutečné množství vyhozeného odpadu nebo nižší frekvence svozu. Díky tomu města dosahují podobných výsledků jako ve vyspělých státech Evropy," komentoval výsledky odborník na odpadové hospodářství Milan Havel z Arniky.

Kromě města Fulnek v Moravskoslezském kraji excelovaly Bocanovice mezi městy do 1000 obyvatel a Bukovec mezi městy do 5000 obyvatel. Za svá prvenství vybojovaly titul Odpadový Oskar, který dnes (9. 9.) převzali zástupci obcí z rukou hejtmana Ivo Vondráka a náměstkyně pro životní prostředí Jarmily Uvírové. Ocenění si převzali i zástupci obcí a měst, které se ve třech kategoriích podle počtu obyvatel umístily na druhém a třetím místě.

"V Moravskoslezském kraji je přes 30 tisíc barevných nádob na třídění odpadu a na nové přispíváme, brzy jich v kraji přibude dalších skoro 300. Populární jsou také tašky na domácí separaci. V minulém roce jsme v 16 obcích regionu rozdali celkem 17 tisíc sad barevných tašek, v tomto roce získají 10 tisíc sad další obce. Věřím, že i to bude motivace, aby se lidé pokoušeli do popelnic vyhazovat co nejméně směsného odpadu," vysvětlila náměstkyně hejtmana kraje pro životní prostředí Jarmila Uvírová s tím, že soutěž Odpadový Oskar by mohla inspirovat i další obce, aby se pokusily odpadový systém efektivněji nastavit.