Hejtman ocenil děti, které si umí poradit s nástrahami internetu

23.01.2020

Na krajském úřadě dnes proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů soutěžních kvízů v rámci projektu Kraje pro bezpečný internet. Cílem tohoto jedinečného projektu, který je výsledkem iniciativy Asociace krajů ČR, je upozornit veřejnost, zejména pak děti, na skrytá nebezpečí spojená s užíváním internetu a informovat je o možnostech prevence a pomoci. Ceny výhercům předal hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis.

Do projektu Kraje pro bezpečný internet je aktivně zapojeno na dvanáct regionů z České republiky, přičemž Karlovarský kraj se k němu připojil již v roce 2015. Mezi hlavní aktivity projektu patří nejenom soutěžní kvízy o hodnotné ceny, ale také vzdělávací semináře, e-learningové lekce, preventivní videospoty a mnohé další. "U všech dětí, které jsme dnes ocenili, je vidět, že umí pracovat s internetem a že jsou si velmi dobře vědomy možných rizik, která jsou s ním spojené. Třeba je úspěch v soutěži bude motivovat natolik, že se v budoucnu stanou programátory nebo dokonce odborníky na kyberbezpečnost," uvedl hejtman karlovarského kraje Petr Kubis.

Soutěžní kvízy probíhaly od dubna do listopadu minulého roku. Děti nejdříve poměřovaly síly ve znalostním on-line kvízu, kde byly rozděleny do dvou věkových kategorií. První byla určena pro soutěžící ve věku od osmi do dvanácti let, ve druhé pak o vítězství bojovala mládež starší třinácti let.

"Úkolem dětí bylo zodpovědět dvacet soutěžních otázek, jejichž náročnost odpovídala dané kategorii. V rámci Karlovarského kraje jsme napočítali dohromady 389 úspěšných řešitelů. Z každé kategorie byli následně vylosováni tři výherci," upřesnila manažerka prevence kriminality a koordinátorka projektu Tereza Pásková.

Úspěšní řešitelé poté odpovídali na otázky ve složitější variantě Kvízu PLUS.

"Studenti museli správně zodpovědět ještě dalších deset těžších, náhodně vygenerovaných, otázek. Pět studentů s nejrychlejším časem se kvalifikovalo do krajského finálového kola. Vítěz, který z něj vzejde, postupuje do celorepublikového finále, jež se uskuteční 10. února v Praze," doplnila Tereza Pásková.

Věcné ceny do soutěže věnovala firma Microsoft. Na výherce čekala nejenom drobná elektronika, ale také například naučné publikace či propagační předměty od Karlovarského kraje.

Výherci soutěžního on-line kvízu

Kategorie 8 - 12 let

  • místo - Linda Baťková, Základní škola a mateřská škola Lázně Kynžvart
  • místo - Eva Plachá, Základní škola Horní Slavkov
  • místo - Jan Pleticha, Základní škola Sokolov

Kategorie 13+

  • místo - Tadeáš Chlapec, Gymnázium a obchodní akademie Mariánské Lázně
  • místo - Mariana Halaburtová, Střední škola stravování a služeb Karlovy Vary
  • místo - Hanka Gratzlová, Střední škola stravování a služeb Karlovy Vary

Výherci celorepublikového slosování on-line kvízu

Červen - Kategorie 8 - 12 let

Vendula Eliášová, Základní škola Sokolov

Listopad - Kategorie 13+

Jana Streicherová, Gymnázium a obchodní akademie Mariánské Lázně

Finalisté Kvízu PLUS

  • Stanislav Knaizl - Gymnázium a obchodní akademie Mariánské Lázně
  • Jáchym Horák - Střední průmyslová škola Ostrov
  • Vojta Fikker - První české gymnázium v Karlových Varech