I samota může mít své plusy

01.02.2021

Osamělost bolí a mnozí z nás se bojí, že může negativně ovlivnit naše zdraví. Ale trávit čas sám se sebou nemusí být špatné. Odborníci tvrdí, že to může dokonce pomoci našemu duševnímu stavu. Díky zvolené samotě lépe řešíme emoce, učíme se být kreativní a sebevědomí.

Když jste sami, ničeho se nevzdáváte

Podle odborníků existují důkazy, že prožívání samoty ve skutečnosti nepoškodí náš společenský život či začlenění do společnosti v širším kontextu. Dělání věcí o samotě nám může přinést výhody duševní a emoční. Pomůže nám dobít energii a přemýšlet o sobě

Osamocení reguluje naše emoce a umožňuje nám lépe se vyrovnat se stresem a syndromem vyhoření. Připravuje nás také na lepší spolupráci s ostatními. Často zapomínáme, že samota může být naše volba a nemusí trvat věčně.

Dejte se na první místo

Když jste sami, můžete se na sebe lépe podívat. Poznejte sami sebe - zjistěte, co opravdu chcete, co se vám opravdu líbí. Bez obav o názor ostatních. Znalost sebe sama nám usnadňuje hledání lidí, kteří sdílejí naše vášně a hodnoty.

Pokud se nebojíte samoty, vzdáte se vztahů, jejichž jediným účelem je pouze "vyplnit" čas. Často takové zbytečné vztahy udržujeme, jen abychom v pátek večer nebyli sami. Čas strávený osamoceně může působit regeneračně, pomáhá budovat sebevědomí a usnadňovat stanovení limitů. 

Zvyšuje také naši produktivitu, učí nás být kreativní. Osamělost je také přirozenou touhou být sám. Protože nejsme zvyklí tento pocit definovat, snadno si jej mylně pleteme s úzkostí, vyčerpáním nebo stresem. Zvláště pokud nevíme, že potřebujeme čas být sám, abychom se v důsledku cítili lépe.

Co pro nás znamená samota?

Čas přemýšlet o sobě

Být chvíli o samotě je ideální čas na přemýšlení o sobě. Objevit, co chci, jaké jsou moje hodnoty, co se mi líbí a nelíbí atd. A pokud jste v tomto bodě měli jasno, můžete čas samoty využít k přehodnocení, kde ve svém životě jste. Je to, co jste o sobě věděli, stále platné nebo se něco změnilo?

Čas na odpočinek

Relaxace může být jakákoli. Je známo, že každý odpočívá po svém. Mezi tradiční a spolehlivé formy odpočinku patří například: 

  • spánek
  • meditace
  • čtení knih. 

Sledování filmů je také dobré, ale pro psychický odpočinek je lépe si vybírat filmy jednoduché a lehké. Všechna psychologická dramata a vážné filmy raději nechávejte na dny, kdy hledáte intelektuální zátěž.

Fotka od Pexels z Pixabay