Jak na daňové přiznání z Nizozemska?

05.08.2022

Čím dál více Čechů se rozhodne jít pracovat do zahraničí. Buď se tam přestěhují natrvalo, nebo se přesunou dočasně, aby si vydělali nějaké peníze. Výplaty v zahraničí bývají značně štědřejší, náklady na život tam přitom nejsou tak vysoké, když je uvážíte vzhledem k výši platu. Jednou z možných krajin, kam se poměrně často chodí za prací, je Nizozemsko.

Pracovali jste i vy v Nizozemsku v letech 2017 až 2021? Pak máte dost možná nárok na vrácení daní. Požádat o ně totiž lze až za čtyři roky zpětně.

Kdo má nárok na vrácení daní z Nizozemska?

Je jedno, zda jste v Nizozemsku pracovali celý rok, nebo jen několik měsíců. Nezáleží ani na tom, jestli jste měli českého, či nizozemského zaměstnavatele. Dokonce už ani nemusíte být v Nizozemsku, o vrácení daní lze požádat pohodlně z Česka.

Pokud jste ze své nizozemské mzdy odváděli zálohy, budete řešit daňové přiznání z Nizozemska. Češi tam obvykle podávají daňové přiznání typu C, které je určeno daňovým nerezidentům. Kromě toho máte s největší pravděpodobností nárok ještě na Zorgtoeslag, příspěvek na zdravotní pojištění, který činí až 107 € euro měsíčně. Jestliže se vám toto pojištění strhávalo z výplaty, máte šanci získat peníze zpátky.

Musíte být pozorní, jaké daňové přiznání podáváte

Jestliže v Nizozemsku nemáte trvalou adresu, jste povinni podat daňové přiznání typu C. Pokud však jste registrovaní na tamní adrese, platí pro vás přiznání typu M, nebo P. Nejhorší na tom všem je, že jestliže podáte špatný typ přiznání, daňový úřad jej nepřijme a ani se nebude obtěžovat vás o tom informovat.

Proto se většina lidí raději obrátí na odborníky, kteří jim s vyřízením daňového přiznání v Nizozemsku pomohou. V ČR a na Slovensku se vyřizováním těchto přiznání zabývá společnost TJ-Legal. Průměrně jim trvá 16 týdnů, než se k zákazníkům dostanou peníze za daňové přeplatky. Vždy jim vyřídí vrácení přeplatků v co nejvyšší možné hodnotě.

komerční sdělení

Fotka od Bruno /Germany z Pixabay