Jak si užít portské víno

27.08.2021

Portské víno je bezesporu jedinečným nápojem. Užijte si toto lahodné fortifikované víno, které je opravdu luxusním pitím samo o sobě či v míchaných drincích.

Nechte se zlákat jeho tóny a bohatou historií, která potvrzuje jeho kvality. Zjistěte důležité informace o jednotlivých druzích, jak zaručeně poznáte pravé portské, při jakých příležitostech a s jakými pokrmy se nejvíc hodí pít.

Co je portské víno a odkud pochází

Ptáte se, co je vlastně portské víno? Svůj název dostalo podle města Porto, které leží na konci úrodného údolí v severním Portugalsku. Jen odtud se po staletí smělo vyvážet do celého světa. 

Pár desítek kilometrů na východ, v údolí řeky Douro, se pěstují hrozny pro výrobu portského vína. Malebné vinice tu v kaskádách na kopcích lemují širokou řeku Douro. Jedná se o první vymezenou vinařskou oblast na světě.

Pouze z této prosluněné krajiny může pocházet réva pro výrobu pravého portského vína a díky místním jedinečným podmínkám má víno tak výjimečnou chuť.

Okénko do historie portského vína

Víno se v severním Portugalsku podle historických zmínek pěstovalo už v 1. století před naším letopočtem a vína z údolí Douro patřila k oceňovaným už v 16.století. Svého proslavení se portské víno dočkalo až po válce Angličanů a Francouzů o španělské dědictví v 18. století, když Angličané přišli o možnost pít francouzská vína.

Angličané ale byli lační po kvalitních vínech, a tak jejich šikovní obchodníci našli ta portugalská. Protože kvůli dlouhé cestě lodí do Anglie se víno často zkazilo, zkusili do něj přidávat alkohol. Jedinečná sladká chuť ale podle legendy pochází z portugalského kláštera, kde místní opat přišel s doléváním alkoholu (fortifikací) už na začátku kvašení.

Portské víno se vyrábí zajímavým způsobem

A právě správně provedený proces fortifikace dodává portskému vínu jeho úžasně sladkou chuť a je podstatnou součástí celé výroby portského vína. Kolem poloviny září se hrozny ručně posbírají.

Poté se v obrovských vanách zvaných lagares sešlapávají buď postaru lidskýma nohama nebo za pomoci počítačem řízené technologie napodobující delikátní způsob šlapání. Je-li využitý i tradiční postup, po několika hodinách kvašení se promíchají slupky na dno dřevěnými holemi, aby mělo víno výraznější barvu.

Asi 48 hodin se nechává rmut ve vanách fermentovat. Po této době má směs obsah alkoholu maximálně 8 % a v tomto okamžiku se míchá s vinnou pálenkou, která má 77% obsah alkoholu. Okamžitě se zastavuje proces kvašení, zůstává tu neprokvašený hroznový cukr a díky tomu je výsledné víno sladší. Obsah alkoholu ve víně se výsledně pohybuje kolem 20 %.

Portské víno tedy díky způsobu přípravy patří mezi fortifikovaná vína. Mezi tato likérová neboli dezertní vína patří i další známé druhy, jako Sherry, Madeira, Marsala nebo Vermouth.

Způsob zrání je důležitou součástí výroby portského vína

Po fortifikaci se portské víno nechává uzrát a k tomu potřebuje každý druh své specifické podmínky. Červené se dělí na dva druhy: Ruby a Tawny.

V malých dubových sudech se nechává uzrát Tawny, ve kterých má víno přísun kyslíku a nechává se tak záměrně oxidovat. Chutná po oříšcích, sušeném ovoci, skořici a má vyváženou kyselinku. Jeho barva je zlatavě hnědá a voní po sušeném ovoci, vanilce a orientálním koření.

Ruby naopak zraje ve velkokapacitních nerezových nebo betonových nádržích, kde naopak nemá ke kyslíku přístup a zachovává se jeho sytá rubínová barva a bohatě ovocitá chuť. Nejvíc připomíná lesní plody a maliny, voní po kávě, uzrálých třešních a pepři.

Bílé portské víno (White Port) zraje v menších dubových sudech a časem jeho barva tmavne, takže se podobá portskému Tawny. Výsledná varianta může být suchá, polosuchá i sladká. V chuti můžete rozeznat citrusové tóny, pečená jablka, pražené oříšky nebo meruňky.

Bílá portská vína nejsou tak rozšířená jako ta červená.

K nejnovějším trendům patří růžové portské, které se nenechává dlouho zrát a pije se jako mladé víno. Ve svěží chuti můžete rozpoznat karamel, fialky, maliny, brusinky nebo jahody.

Všechna portská vína vznikají kombinováním několika odrůd vinné révy, aby se dosáhlo co nejlepších senzorických vlastností.

Jak poznat pravé portské víno?

Váháte-li nad tím, jestli si koupíte originální portské víno, pro jistotu se je naučte rozpoznat. Všímejte si speciálního kolku na hrdle lahve s nápisem VINHO DO PORTO a GARANTIA spolu s číslem šarže.

Na etiketě můžete najít názvy Porto, Vinho do Porto, Oporto stejně jako anglické názvy Port Wine nebo Port. Všechny z nich jsou platné pro pravé portské. 

Jak servírovat portské víno

Abychom si mohli naplno užít portské víno, je kromě výběru podle osobních preferencí důležitý i způsob podávání. Přestože se můžeme setkat se servírováním portského v malých sklenicích, vhodnější jsou klasické tulipánového tvaru. Lépe se tak rozvine jeho chuť a zvýrazní vůně. Pro každý druh platí jiná teplota servírování:

  • Ruby svědčí teplota 15 - 18 °C

  • Tawny je ideální při 13 - 16 °C

  • White je nejlepší vychlazené na 6 - 10 °C

K jakému jídlu se portské víno hodí?

Portské se nejčastěji podává jako digestiv a díky své sladké chuti je dokonalým doplňkem k moučníkům. Vychutnáte si ho ale i s jinými pochoutkami.

K Ruby, s jeho až dezert připomínající chutí višní a čokoládových lanýžů, se úžasně hodí sladko-slaná kombinace se sýrem s modrou plísní. Neméně povedená je i kombinace s čokoládovým koláčem.

Tawny s jeho sladkým až polosladkým charakterem a oříškovým nuancím nejlépe doplňují právě oříškové pochoutky z pekanů či mandlí, ladí i s fíky. Obzvlášť lahodné je s dezertem crème brûlée a ze slaných laskomin je neodolatelné s uzeným čedarem.

Bílé portské je dokonalým aperitivem samo o sobě. Často se podává s osolenými blanšírovanými mandlemi, sušší druhy se hodí k uzenému lososovi a korýšům, zatímco sladšímu bílému svědčí ovoce a obzvlášť vynikne s jahodami v bílé čokoládě.

Za článek díky webu O portském.cz.