Jak vybrat peněženku, aby vám co nejvíce vyhovovala

31.03.2021

Vybíráte si peněženku a nemůžete se rozhodnout, kterou si z jejich obrovského množství vybrat? Podívejte se na pár tipů, které vám pomohou ujasnit si to, co od své peněženky vlastně očekáváte a kterou byste tedy vlastně chtěli nosit. Dozvíte se tipy jak pro pány, tak pro dámy.

Peněženku vytahujete používáte takřka každý den, měla by tak dokonale vyhovovat tomu, jak s peněženkou běžně zacházíte. Musí tedy splňovat následující kritéria:

  • Do peněženky se musí vejít vše, co v ní pro každý den potřebujete mít.
  • Peněženku musíte mít po ruce kdykoliv ji potřebujete.
  • Měli byste mít přehled, co a kde v peněžence nosíte.
  • S peněženkou by se vám mělo snadno manipulovat. Mít za zády frontu čekajících lidí jen pro to, že vám nejde otevřít peněženka, není nic příjemného. A toho ztraceného času!
  • Peněženka by vám měla dlouho vydržet. Nechcete po pár týdnech používání řešit její výměnu.

Aby odpovídala vašim představám, je nutné při výběru peněženky zvážit:

1. Velikost a vnitřní členění

Velikost a vnitřní členění jsou dvě vlastnosti, které spolu neodmyslitelně souvisí. Obě vycházejí ze základní otázky: "Co vše potřebuju a chci v peněžence nosit?" Je totiž rozdíl, jestli v peněžence nosíte pár bankovek a občanku, nebo ji zatěžujete hromadou mincí, účtenek, vizitek a věrnostních kartiček. Zkuste si tak vyrovnat obsah své aktuální peněženky na stůl, řekněte si, jestli vše, co v ní bylo, skutečně musíte nosit při sobě a představte si, kam byste to nejraději umístili. Podle toho vyberte jak velikost, tak vnitřní uspořádání. Na výběr máte různé druhy, velikosti, umístění kapsiček, přihrádek apod.

Výběr velikosti peněženky má ještě jednu rovinu. Kde svoji peněženku obvykle nosíte? Pokud v kapse, ať už u kalhot, saka či bundy, poohlížejte se spíše po menších velikostech. Pokud ji naopak vždy vkládáte do batohu, kabelky apod., nemusíte se uskromňovat s prostorem, můžete si naopak dovolit pořídit objemnější peněženku.

2. Materiál

To, z jakého je peněženka materiálu, ovlivňuje její vzhled a také odolnost a výdrž. Je rozdíl mezi sportovními a elegantními peněženkami. V prvním případě se bavíme o nějakých umělých materiálech a látce. Když takovou peněženku vytáhnete v divadle, restauraci apod., nebude to vypadat dobře. Látkové peněženky sportovního vzhledu jsou vhodné pro mladé chlapce a dívky a pro specifické účely. Například při výletu na kole bude látková peněženka působit lépe než kožená.

Tím se dostáváme k nejoblíbenějšímu materiálu peněženek, kterým je kůže. I ta má různé stupně kvality, ať už ve zpracování či materiálu samotném, platí však, že pro výrobu peněženek je nejpraktičtějším a nejodolnějším materiálem. Má také nejdelší životnost.

Kožené peněženky patří mezi ty elegantnější. Čas a mírné opotřebení na ně nepůsobí negativně. Naopak, vzhled se u přírodní kůže časem mění k lepšímu.

3. Vzhled

Dosud vše platilo pro pánské i dámské peněženky zároveň. U designu je však potřeba tyto dvě strany rozdělit. Peněženky dámské jsou obvykle větších rozměrů. Je pro ně typičtější obdélníkový tvar, zatímco muži se spíše rozhodují pro tvar čtverce. U žen často slouží peněženka více jako módní doplněk, proto i nabídka je i nabídka barev a odvážnějších vzorů mnohem pestřejší.

Pánské peněženky, pokud se bavíme o těch elegantních kožených, se nejčastěji nosí v černé a hnědé barvě. Velmi dobře vypadá, pokud peněženku barevně sladíte s botami (pokud nosíte elegantní polobotky), opaskem či páskem od hodinek (koženým). Působí to dojmem, že vám je móda blízká a něco o ní víte.

Výběr konkrétní barvy, vzorů a celkově designu peněženky je vrcholně individuální. Stejně tak preference ohledně způsobu zavírání peněženky. Při jeho výběru porovnávejte jeho jednoduchost (a tedy i čas, který otevíráním strávíte) a bezpečnost (zip, magnetické klipsy či přezky jsou bezpečnější než peněženky, které se pouze překládají).

komerční sdělení

Image by walleon from Pixabay