Josef Klíma: Jak zabít dvakrát

25.11.2021

Atraktivní vyšetřovatelka Klára Radová řeší vraždy v oddělení násilné trestné činnosti, ale ani soukromý život nemá jednoduchý.

Na podvody jejího bývalého manžela naletělo i pár kolegů z oddělení a nemají ji tak příliš v lásce. Pubertálními úlety ji trápí dospívající dcera a do toho dostává jako parťáka mladého kolegu Petra Hampla, který - jak se ukazuje - byl převelen na oddělení také kvůli průšvihu v předchozím místě. Kromě toho Klára musí ještě pomáhat kolegyni Marcele, kterou při jedné z předchozích akcí těžce zranil zločinec na útěku a jen ztěžka se vyrovnává se svým zdravotním postižením...

Ve dvou detektivních novelách, z nichž se skládá kniha Jak zabít dvakrát, se nevyšetřují jen dvě složité vraždy, ale souběžně i další případy, někdy i tragikomické, tak, jak se práce kriminalistů odehrává i ve skutečnosti. Originální zápletky přivádějí hlavní hrdinku často do velmi napínavých situací, tím spíš, že se sama pohybuje při jejich řešení občas na hraně zákona a netradiční postupy, které používá, ohrožují její profesní kariéru.

Populární žurnalista a spisovatel Josef Klíma přichází s novými kriminálními příběhy.

Křest knihy se konal 23. listopadu v knihkupectví Luxor.

Ukázka z knihy:

"Tak kde jsme skončili?"

"U toho přepadávače z konečný," ozval se Dostál. Na to, jak rád vařil a o jídle zasvěceně vykládal, měl docela slušnou postavu. Na pětapadesátníka dokonce velmi slušnou.

"Jistě," pokýval hlavou Sloup. "Nejlepší by bylo použít nějakou volavku a nechat ji tam procházet pár večerů u tý autobusový zastávky. Vy s Máchou ji budete krejt."

"Podle toho, co proved těm ženskejm, abych se při-pravila na nejhorší, co?" ozvala se Klára Radová.

Na potenciální oběť násilníka, který už přepadl na konečné autobusu tři ženy středního věku, měla ideální věk, a na to, aby nepotřebovala žádné jištění, zase ideál-ní atletickou postavu. Přiléhavé kožené kalhoty a bunda, ledabyle přehozená přes opěradlo židle, naznačovaly, že i dnes je v práci na motorce. I krátký blond sestřih vypadal sportovně, spíš chlapecky. Tvary pod černým tričkem bez potisku ale byly ryze ženské, byť jasně vypovídaly o tom, že Klára pilně navštěvuje posilovnu. Jak umí vy-sportované tělo využít k sebeobraně, to už okusili dva násilníci, kteří to na ni v minulosti zkusili, právě když dělala volavku. Teď ale zaznamenala podivnou výměnu pohledů mezi Dostálem a Máchou, dalším členem týmu.

"Co je?"

Sloup skoro omluvně kývl k Dostálovi a Máchovi. "Oni už volavku mají."

"Ze zásahovky, ne?" ušklíbla se Klára ironicky. "Blondýnu. Pětadvacet, odhaduju."

"Neber si tu padesátku tak dramaticky," popíchnul ji Mácha, překřtěný sekretářkami na dejvického Clooneyho. Věčné problémy s manželským alibi nasvědčovaly tomu, že ta přezdívka sedí.

"Já mám k padesátce rozhodně dál než ten tvůj klenot k českýmu podprůměru..." zpražila ho Klára ironickým pohledem mezi nohy.

Další člen týmu, přezdívaný Lála, se uchechtl. Sice tiše, ale přece jen dost nápadně, aby ho Mácha zpražil smrtícím pohledem...

JOSEF KLÍMA (*1951) je spoluzakladatel investigativní žurnalistiky v Čechách. Stál u zrodu časopisu Reflex, kde pracoval jako šéfreportér, spoluzakládal publicistický televizní pořad Na vlastní oči v televizi Nova, kde strávil 17 let. Jako moderátor a reportér působil v pořadech Soukromá dramata a Očima Josefa Klímy v televizi Prima, v současné době má svůj pořad Záhady Josefa Klímy v televizi Seznam.

Vydal čtyřicet knih, literaturu faktu i beletrii (např. Zločin, jak ho pamatuju, Advokát a jeho pán, Smrt podle druidů, Třicet let pod přísahou spolu s Robertem Šlachtou, Loď s otroky...). Podle jeho scénářů vznikly seriály Expozitura a Atentát v TV Nova (spolu s Jankem Kroupou), trilogie Vlna, Vetřelci a lovci, Reportérka v ČT a další televizní filmy. Obdržel Cenu Ferdinanda Peroutky a pětkrát vyhrál diváckou televizní soutěž TýTý. Je ženatý, má dvě děti a čtyři vnoučata.

Autor i text: Petr Mráček