Ketonová dieta: jaká jsou pravidla stravování a kdy ji můžete použít?

17.06.2021

V současné době hledáme způsoby, jak ušetřit téměř všude. Slevové kupony, výprodeje a další taháky obchodních řetězců nás vedou k tomu, abychom kupovali více, než je nutné. A to často končí tak, že si kupujeme dobroty, které v podstatě ani nepotřebujeme. V konečném důsledku se bojíme stoupnout na váhu, protože jsme příliš hřešili. A tak není divu, že nastal boom nejrůznějších "spolehlivých" diet. Jak mezi nimi poznat ale ty, které nám skutečně pomohou, aniž by odlehčily spíše naší peněžence?

Co je ketonová dieta?

Jednou z takových diet, u kterých se lidé dohadují, jestli pomáhají zhubnout nebo spíše tahají z lidí peníze, je ketonová dieta. Je založena na konzumaci produktů, které neobsahují téměř žádné sacharidy. Účinek je velice přitažlivý: rychlejší spalování tuku, hubnutí a větší spokojenost uživatelů se sebou samým. Nicméně tato strava byla původně vytvořena pro lidi trpící epilepsií a některými metabolickými chorobami. Pokud by byla zneužita, vědci se obávají, že může být pro naše zdraví velmi nebezpečná. Za jakých okolností ji tedy můžeme užívat?

Jak funguje ketonová dieta?

Ketonová dieta je založena na tom, že konzumujete minimální množství sacharidů. To se pak v těle projeví tak, že tělo, které bylo dosud zvyklé jako primární zdroj energie používat sacharidy, se nyní musí obrátit na jiný zdroj. A sáhne právě po podkožním tuku, který se tímto postupně ztrácí. Zní to dobře, nicméně vědci to interpretují takto: tělo dostane pouze 70 % toho, co z potravin potřebuje a přechází do stavu podvýživy. Díky tomu je nuceno spalovat tuky. Pocit hladu je potlačen.

Jaké potraviny lze konzumovat?

Ketonová strava sestává z potravin, které jsou založené na poměru 4:1 nebo 3:1 - to znamená, že na 4 nebo 3 gramy tuku musíte sníst 1 gram bílkovin a sacharidů. Pokud byste snědli sacharidů více, tělo je použije jako zdroj energie a dieta přestane fungovat (nespalujete tuky). Jíte zejména tuky, jako je olivový olej, avokádo, sezam, oříšky, slanina, vepřové maso, vejce, mléčné výrobky (neslazené), zelenina zelené barvy (s výjimkou hrášku) a rajčata. Spousta lidí využívá speciálních produktů, které usnadní začít s dietou a konzumovat příjem těchto potravin. Ušetřete a využijte slevy na KetoDiet, což je jeden z nejznámějších výrobců jídel pro tento typ diety.

Kdo může držet ketonovou dietu?

Původně byla tato strava zavedena ve 20. letech 20. století a jejím cílem byla podpora lidí trpících epilepsií rezistentní na léky a u lidí trpících metabolickými chorobami. Strava se sníženým obsahem sacharidů skutečně může těmto lidem pomoci s minimalizací projevů choroby. Na druhou stranu se ukázalo, že výsledky na hubnutí přináší pouze 2 až 3 měsíce užívání. Poté se hubnutí zpomaluje, uživatele začne trápit neustálý pocit žízně, nechutenství a nepříjemný zápach z úst. Z těchto důvodů lékaři a vědci doporučují nepoužívat tuto dietu k boji s nadváhou.

Zdroj obrázku:
sweet marshmallow / Shutterstock.com

komerční sdělení