Knižní tip: Biograf láska od Uljany Donátové vychází ze stejnojmenného úspěšného muzikálu

01.08.2023

Už když měl úspěšný muzikál Biograf láska s písněmi Hany Zagorové v loňském roce premiéru, pochvalovali recenzenti i diváci libreto Uljany Donátové, které skvěle vyvažuje jímavost písňových textů humorem a nadsázkou. Autorce to ale nestačilo a chtěla o svých hrdinkách napsat víc. Román Biograf láska tak sice z divadelního muzikálu vychází, ale je svébytným samostatně fungujícím příběhem hlavních postav.

Hana, Alča a Eva jsou nerozlučné kamarádky, i když je každá úplně jiná. Hana je svobodná matka, věčná romantička, která provozuje retrokavárnu Biograf láska a vlastní sbírku romantických devadesátkových filmů na DVD, v jejichž happy endy stále neochvějně věří. Novinářka Alča se k lásce staví poměrně cynicky a dává to svému okolí často dost ostře najevo. 

Vždy dokonale upravená Eva žije ve zdánlivě dokonalém manželství s úspěšným manažerem. Každá z nich se potýká s jinými životními peripetiemi, každá po svém, ale vždycky s humorem a nadhledem. Umí si udělat legraci samy ze sebe i jedna z druhé, ale když je nejhůř, stojí neochvějně při sobě. A možná nakonec přijde i ta bláznivá romantická láska, po níž všechny tajně touží. Nebo ne?

"Už při zkoušení inscenace v Divadle Kalich jsem si říkala, že by bylo hezké, aby zároveň existovala knížka, která o hlavních hrdinkách muzikálu prozradí trochu víc, než jak to dovolí divadlo s jinými zákonitostmi," říká Uljana Donátová. "Ty tři ženy potkáváme na divadelních prknech v určité chvíli, kdy se začínají odvíjet jejich příběhy. Ale, jak se do tohoto bodu dostaly? Co bylo předtím, proč jsou takové kamarádky, jak se seznámily, jaké byly jako malé holky, jak poznaly osudové muže (a ženy) svého života, prostě proč jsou takové, jaké jsou. A pak už byl jen krok k rozhodnutí doprovodit muzikál knížkou."

Uljana Donátová je nejen dlouholetou tiskovou mluvčí Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a PR manažerkou více než 55 českých filmů, ale také úspěšnou autorkou knih Taková ženská jako já (2018), Matka v trapu (2019) a Matka s ručením omezením (2021).

  • Uljana Donátová: Biograf láska
  • Vydává Rosier, počet stran: 232, cena 399 Kč

Zdroj: 2media

Zpracovala: Andrea Ježková