Kulturní tip: MEME a MARCELL pro Piana do škol – 25. 4. na Bořislavce

03.04.2023

Série benefičních koncertů na podporu sbírky Piana do škol pokračuje v úterý 25. dubna od 18.30. Návštěvníky ve foyer pražského Bořislavka Centra tentokrát čeká strhující pódiová prezentace kapely MEME umocněná "léčbou zpěvem" v podání Marcella – vycházející české hudební hvězdy, která má za sebou studium medicíny.

MEME začínali jako předkapela Tomáše Kluse. Teď už hrají sami ve stylu folkového kabaretu, plného klavírních překlepů a hořkosladkých textů. Na ty překlepy ale během koncertu zaručeně zapomenete. Kapela si totiž na koncert přiveze vlastní klavír a způsob, jakým se jej chystá použít, překvapí úplně každého. Druhá část večera bude patřit Marcellovi. 

Když končil studium medicíny, ptali se ho, jaký obor si vybere. "Hudbu," odpověděl tehdy. Zpěvák a kytarista, který skládá také třeba pro Lenny, kapelu Mirai nebo pro Adama Mišíka, vloni vydal své první album Hovory domů. Jeho singl Sliby teď rotuje českým éterem. Na Bořislavce zahraje společně s bicími nástroji a baskytarou koncert pro klavír.

O projektu Piana do škol

Projekt Piana do škol pomáhá základním uměleckým školám na cestě za novým nástrojem. Prvních osm pian a tři klavíry zakoupila rodinná nadace manželů Komárkových v září 2020 v reakci na to, že je po návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Taiwanu odmítl čínský klient. Do grantové výzvy tehdy podalo žádost 152 škol, komise jich vybrala 56, z nichž 11 obdrželo nástroj okamžitě. Dalších 45 škol bylo zařazeno do veřejné sbírky. Do konce roku 2021 se mezi lidmi vybralo 9 855 000 Kč a všechny školy se mohly radovat z nového nástroje. 

 Druhé kolo sbírky Piana do škol odstartovalo 1. prosince 2022. Cílem je, aby 21 základních uměleckých škol z 11 krajů České republiky získalo nástroje (pět klavírů a 16 pianin) v celkové hodnotě 10 279 000 Kč. Benefiční koncerty v rámci sbírky Piana do škol se konají od února do června každé poslední úterý v sídle rodinné nadace Karla Komárka a jeho skupiny KKCG v Bořislavka Centru.

Více informací a odkaz na prodej vstupenek: www.pianadoskol.cz

Zdroj: 2media

Zpracovala: Andrea Ježková