Malé nakladatelství Golden Dog se hororu nebojí

09.05.2020

Český horor je pojem, který nevzbuzuje v lidech důvěru, ale on existuje a nakladatelství Golden Dog se ho snaží představit v tom nejlepším světle, uceleně a systematicky. Golden Dog vznikl v roce 2015 jako nakladatelství jednoho muže, ale od roku 2018 se začíná rozrůstat a konečně dosahuje svého cíle - vydávat horor a thriller od českých autorů.

"Komunita českých hororových autorů je velká," říká vydavatel Martin Štefko, "ale doposud se nikdo pořádně nerozhodl ji zmapovat, komplexně vydávat české hororové autory. A právě tohle si Golden Dog vytyčil. Jsem rád, že už jsem mohl vydat autory jako jsou Miroslav Pech, Hoza Vojtíšek, Petr Boček. A těším se na další. O to víc, že přidáme i autorky."

Nakladatelství Golden Dog se nezaměřuje pouze na horor, protože jeho majitel Martin Štefko je sám autorem a vydává své knihy, jež nejsou tak žánrově vyhraněné. Aktuálně vyšla jeho novinka Mrtvé ženy, thriller, který se ale rozhodně nebojí drsných až brutálních prvků. Už několik recenzentů se pozastavilo nad tím, že tohle rozhodně není kniha pro slabé povahy.

Mrtvé ženy jsou měsíc na trhu a jako jedna z mála knih se nebála vyjít v době, kdy ostatní nakladatelé vydávání stopli. Golden Dog se nebál nízkých prodejů, nakladatel i autor věří, že si svoje čtenáře najde.

"Už teď mě potěšilo, že byla kniha přijata velmi pozitivně. Přece jen se chci jako nakladatel zaměřit na české autory a horor z českého prostředí, ale sám jdu cestou příběhu zasazeného do zahraničí. Zdá se, že to ale čtenářům nevadí, prostředí jim sedí a nebudu lhát, těší mě, že podle některých recenzentů a čtenářů kniha snese srovnání s mezinárodním thrillerem."

Nakladatelství Golden Dog chce podporovat české autory, a tak se velmi rádo chopilo i velmi specifických projektů. V roce 2018 vyšla hororová sbírka Sešívance, která obsahovala povídky, jež psal Honza Vojtíšek vždy s jiným hororovým autorem nejen s Česka, ale i Slovenska a Polska. V roce 2019 následovala kniha Vostrá krása, další ukázka skvělých českých autorů z různých oblastí fantastiky, která navíc vyšla na podporu dobré věci - z každého prodaného kousku půjde část na pomoc potřebným.

Golden Dog je teprve na začátku, ale má nakročeno k tomu, aby zaplnil díru na českém trhu s knihami. Chce naplno vydávat české hororové autory, kteří ukazují, že nepotřebují srovnání s americkými kolegy. Jsou dobří sami o sobě.

Doporučujeme e-shop s knihami:

https://www.goldendog.cz/eshop/ 

Foto (obaly knih) nám zaslal Martin Štefko, Golden Dog.
Foto (kniha, hlína, ruka, nůž): Ivana Gašparíková. Foto nám zaslal Martin Štefko, Golden Dog.