Markýzy – kousek Středomoří u každého z nás

17.12.2020

Kdo si v průběhu ušmudlaného podzimu nebo vlhkého jara nevzpomene na letní dovolenou ve Španělsku, Itálii nebo Řecku? Stabilně horké počasí se spoustou slunečních paprsků v těchto zemích vytváří speciální požadavky na život a zajištění komfortního bydlení.

Odpolední siesta jako společensko-ekonomický nástroj překonání největšího vedra je jedna věc. Instalace množství klimatizačních jednotek a důmyslného systému venkovního a vnitřního stínění však životní komfort lidí na jihu Evropy ovlivňuje mnohem více.

Bez kvalitní vzduchotechniky a stínění by se celé rodiny ve čtyřicetistupňových vedrech upekly zaživa. Situace v České republice potažmo celé střední Evropě se v posledních letech, byť jen na několik týdnů, začíná výše popsané situaci blížit. Problém je, že na rozdíl od Španělů, Italů nebo Řeků, si se slunečními paprsky a horkem zatím neumíme příliš poradit.

I v tomto směru se ovšem blýská na lepší časy, jelikož Češi vedle jiného objevili výhody venkovního stínění, které pomalu vytlačuje nevzhledné vnitřní žaluzie, které se osvědčily zejména jako lapače prachu a otravného hmyzu.

Vedle klasik, jako jsou venkovní žaluzie a rolety, které dnes vídáme na každé novostavbě rodinného nebo bytového domu, se stále větší popularitě začínají těšit markýzy, které jsou svým vzhledem a funkcí velmi zajímavým doplňkem tradičních prvků zastínění balkonů a teras.

Výsuvné markýzy vhodné k instalaci na velkých balkonech či terasách bytů i domů, rozhodně v ničem nepřipomínají ušmudlané a zkroucené plachty, které vídáme na ulicích špinavých středomořských městeček. Naopak, mohou se stát skvělým doplňkem moderního exteriéru vašeho domu a realizační firmy je dodávají v široké škále materiálů a barev.

Estetická funkce venkovních markýz není jedinou přidanou hodnotou tohoto typu stínění. Díky své vodorovné konstrukci totiž markýzy dokáží nejen zastínit velké prosluněné a rozžhavené plochy, ale díky možnosti impregnace a speciálního nátěru trochu překvapivě v přechodných obdobích slouží také jako ochrana před deštěm.

Foto: T-bold s.r.o.