Medici i budoucí zdravotní sestry mají větší zájem o práci ve fakultních nemocnicích

23.10.2022

Práce v tuzemském zdravotnictví je pro drtivou většinu mediků a budoucích zdravotních sester jasnou volbou.

Čtyři pětiny budoucích mediků i zdravotních sester plánuje po ukončení svého studia zůstat pracovat v České republice (primárně ve fakultních nemocnicích). O práci v zahraničí poté jeví zájem 18 % mediků a 11 % zdravotních sester. Hlavním důvodem pro vycestování za prací mimo Českou republiku zůstávají lepší platové podmínky v zahraničí.

Nejčastější lokací pro práci v zahraničí je u mediků i zdravotních sester Německo. Medici mají obecně větší zájem o práci v Evropě. Budoucí zdravotní sestry upřednostňují v 11 % případů také práci ve Spojených státech amerických. (Detailní zastoupení jednotlivých zemí naleznete ZDE).

V případě, že se studenti rozhodnou pracovat v tuzemsku, nejčastěji jejich kroky vedou do nemocnic. O práci v nemocnici jeví zájem 75 % mediků a 58 % zdravotních sester. Medici dále upřednostňují práci v ambulancích (20 %) na rozdíl od zdravotních sester (13 %), které volí častěji jiné zdravotnické zařízení (26 %).

Budoucí zdravotní sestry by byly více než medici ochotny obětovat v následujících letech významnou část svého volného času ve prospěch vybudování jejich budoucí profesní kariéry.

V návaznosti na výsledky posledních průzkumů mezi studenty lékařských fakult "Barometr mezi mediky 2021" a studenty středních, vyšších a vysokých škol vzdělávajících ve zdravotnických oborech "Barometr mezi sestrami 2020" v České republice, bylo vytvořeno porovnání názorů respondentů, jehož výsledky jsou obsahem této tiskové zprávy. Aktuální situace bude monitorována v rámci dalších ročníků průzkumů.

Detailní výsledky porovnání průzkumů naleznete na: https://www.hc-institute.org/cz/projekty/barometr-mezi-mediky/porovnani-barometru-mezi-mediky-2021-a-barometru-mezi-budoucimi-sestrami-2020-priloha-tiskove-zpravy.html

Detailní výsledky průzkumů "Barometr mezi mediky 2021" naleznete na: https://www.hc-institute.org/cz/projekty/barometr-mezi-mediky.html

Detailní výsledky průzkumů "Barometr mezi sestrami 2020" naleznete na: https://www.hc-institute.org/cz/projekty/barometr-mezi-sestrami.html

Zdroj: HealthCare Institute