Mezi mladými je zájem o vědu. Porotě představili roboty i virtuální realitu

06.02.2020

Ve středu se uskutečnilo v kulturním domě LArt oblastní kolo soutěže Festival vědy a techniky pro děti a mládež. Ta je určena pro žáky druhého stupně základních škol a středoškoláky. Porota hodnotila 84 projektů. Akci pořádá Asociace pro mládež, vědu a techniku (AMAVET), za významné podpory Pardubického kraje.

"Festival vědy a techniky jsme stejně jako v minulých letech výrazně finančně podpořili. Jedná se o akci, která propaguje přírodovědné a technické vzdělání. Úroveň většiny prezentovaných projektů hodnotím jako velmi vysokou. Velice děkuji pedagogům a vedoucím zájmových kroužků, že se dětem věnovali a dobře je připravili na prezentaci výsledků svého bádání," sdělil Bohumil Bernášek, radní pro oblast školství.

Oblastního kola v Lanškrouně se zúčastnilo 129 žáků a studentů. Téměř tři desítky jich přijelo z litomyšlského gymnázia. Projekty byly z oblasti biologie, chemie, fyziky, informačních technologií, ale soutěžící také věnovali pozornost sociologii nebo historii.

"Porota hodnotila kvalitu projektu, grafické a ústní prezentace. Projektů sice bylo méně než v loňském roce, ale úroveň byla nesporně kvalitnější," řekl organizátor akce Bedřich Medřický.

Mezi oceněnými byl i Miloslav Drašar ze ZŠ Vítějeves. Žák obdržel zvláštní cenu od radního Bohumila Bernáška. Projekt nesl název "Robotická píseň". Jednalo se o robota, který pomocí čidla scanoval barevnou klaviaturu a hrál jednoduché písničky.

"O robotiku je mezi žáky základních a středních škol veliký zájem. Na přehlídce bylo představeno několik zajímavých projektů na toto téma, mně se nejvíce líbilo robotické vozítko Miloslava Drašara, který svůj zájem o roboty spojil s koníčkem, kterým je hudba," sdělil Bohumil Bernášek.

Nejzajímavější projekty postoupily do krajského kola, které se uskuteční 12. a 13. března v Pardubicích. Z těch pak porota, tvořená odborníky vybere ty nejlepší, které postoupí na prestižní mezinárodní soutěže.