MICHAL HORÁK září ve fraku na scéně

21.03.2024

S prvním náznakem jara nás naplňuje energie, a to platí i pro výrazného písničkáře Michala Horáka.

Namísto toho, aby zvolnil tempo své už tak úspěšné kariéry, zdá se, že nastavuje ještě vyšší rychlost – a přitom elegantně povlává v fraku. Tuto proměnu můžete sledovat na jeho zbrusu novém videoklipu, který nás zavádí do dvacátých let minulého století k písni "Malý lidi jsou taky lidi" z loňského alba "Ideální čas se nezbláznit" (https://youtu.be/PaDMYC3nZjA). A to není vše – 8. a 9. dubna se můžete těšit na speciální koncerty s Filharmonií Hradec Králové.

"Jelikož má skladba klasický jazzový nádech, rozhodli jsme se s videoklipem pro šantánové prostředí začátku minulého století, kde živá kapela baví vybranou společnost. Aby to nebylo příliš obvyklé, zasadili jsme děj klipu do paralelního vesmíru, kde je medián výšky společnosti dětský a každý nad 150 cm je vlastně nevídanou kuriozitou. To byla hlavně má myšlenka, ale režisér Michael Nováček ji dokázal ztvárnit ještě lépe, než jsem si to představoval," komentuje Horák nový videoklip, který nechybí očekávané překvapivé zakončení.

Kromě toho, že klip humorně reflektuje "léta sbírání zážitků s nepříliš vysokým vzrůstem", nese také hlubší poselství.

"Kdybych dostal korunu pokaždé, když slyším 'v klipech vypadáš větší', byl by ze mě milionář raz dva. Kromě toho, že má písnička za cíl pobavit a povzbudit lidi, kteří, stejně jako já, nedosáhli na nejvyšší police v kuchyni, je videoklip zaměřen na pomoc Základní škole speciální v mém milovaném Neratově, kde se s láskou starají o místní 'malé lidi'. Několik z nich si dokonce zahrálo ve videoklipu," doplňuje Horák, který se může pyšnit titulem Objev roku v anketě popularity Český slavík 21.

Jak naznačuje úvod, kromě práce na videoklipu se Michal věnuje intenzivní přípravě na dva dubnové večery, které budou dalším významným milníkem v jeho kariéře – speciální koncerty s Filharmonií Hradec Králové pod taktovkou Stanislava Vavřínka 8. a 9. dubna.

"Přiznám se, že když přišla nabídka na koncert s filharmonií, trochu jsem se lekl. Hraji téměř 13 let sám a s kapelou jen posledních pár let. Ale jakmile jsem slyšel první úpravu od geniálního hudebníka Honzy Lstibůrka, věděl jsem, že to chci udělat. Nebude to jen můj koncert s doprovodem filharmonie, ale moje písničky v osobitém provedení několika desítek nejlepších hudebníků z Královéhradecka. Pracujeme spolu s Honzou na aranžích, každá píseň bude úplně jiná, ale stále to budu já. Nesmírně se na to těším," svěřuje se Horák, který na koncertech plánuje i křest svého tři roky připravovaného zpěvníku, který kombinuje texty písní s povídkami, fotkami a básničkami.

O výjimečnosti těchto koncertů svědčí fakt, že koncert 8. dubna je prakticky vyprodán půl roku předem, a na 9. dubna zbývají pouze poslední vstupenky, které si můžete zakoupit zde. Pro ty, kteří by se nedostali, není třeba zoufat. Na léto totiž Michal plánuje několik koncertů s jeho doprovodnou kapelou a na podzim je v plánu sólové turné.

"Letošní rok bude pro mě opravdu nabitý. Bude to výzva skloubit všechny tyto aktivity s doktorátem a výukou na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, ale zatím si myslím, že to zvládám a vše mě baví a naplňuje" dodává Michal Horák.

Průběžně aktualizovaný seznam všech plánovaných vystoupení a odkazy na nákup vstupenek najdete na webu. Sledujte také Michalův Facebook a Instagram pro další novinky a aktuality.

Autor: Lukáš Krajčo
FOTO: Tony Košař