Ministr Brabec navštívil první živou halu na světě

08.07.2019

Unikátní zelená budova je modelovým příkladem šetrného stavebnictví

Ministr životního prostředí Richard Brabec navštívil první živou průmyslovou halu, která byla postavena v areálu firmy LIKO-S ve Slavkově u Brna. Účelem návštěvy byla především inspirace pro řešení problémů s oteplováním a vysycháním krajiny a měst. Hala LIKO-Vo je pokrytá zelení a ochlazuje tak své okolí o několik stupňů celsia. Veškerá odpadní voda je vyčištěna v kořenových čistírnách na střeše a fasádách a opět využita pro zavlažování.

V přírodě jde do tuhého. Krajina vysychá, zastavuje se velkým tempem a nové stavby fungují jako radiátory. Obzvlášť rozlehlé průmyslové a administrativní objekty fungují jako desetitisíce radiátorů rozmístěných po celé České republice, které ohřívají své okolí. Voda ze střech a zpevněných ploch je pak odváděna kanalizací pryč a okolí trpí suchem.

Firma LIKO-S ze Slavkova u Brna přišla s unikátním řešením, kdy stavby samotné nejenže ochlazují své okolí, ale přirozeným způsobem i pracují s odpadní vodou a tu znovu používají pro svůj provoz. Před dvěma týdny byla slavnostně otevřena unikátní hala, která nejen pomáhá snížit teplotu v okolí, ale díky zeleným střechám a fasádám také nespotřebuje téměř žádnou energii na své vytápění a chlazení.

Ministr Richard Brabec spolu s radními Jihomoravského kraje a ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR Petrem Valdmanem navštívili LIKO-S a prohlédli si živou halu LIKO-Vo, která je podle jejich slov modelovým příkladem průmyslových objektů třetího tisíciletí. 

"V současnosti připravujeme strategii a nástroje pro podporu zeleného stavění a retenci vody. Dle ekologů je naše krajina v kritickém stavu, který měl přijít až v letech 2040 až 2050. Proto chceme realizovat rychlé kroky, které přinesou efekt v průběhu několika měsíců," sdělil ministr Brabec a také potvrdil zájem o uzákonění povinného užívání zelených střech a fasád na rozsáhlých budovách.

"Postoj ministerstva životního prostředí k zelenému stavění je dobrou zprávou nejenom pro naši firmu. Pokud se bude realizovat podpora tohoto směru stavební činnosti, potom je to dobrou zprávou pro všechny developery, stavební firmy, pro lidi pracující v plechových halách či skleněných budovách - vlastně pro všechny občany naší země. Jsou to razantní kroky a velké odhodlání k ochraně naší krajiny a měst před horkem a vysycháním," shrnul návštěvu Libor Musil, předseda představenstva společnosti LIKO-S, která je v Česku lídrem v technologii takzvaných živých staveb.

Zajímavé informace

Podnikatel Ing. Libor Musil

Zakladatel rodinné výrobní a stavební společnosti LIKO-S, ve které pracuje také jeho žena Jana a dvě děti. V roce 2017 se za svůj přínos zelenému stavění stal laureátem prestižní ekologické Ceny Josefa Vavrouška.

O společnosti LIKO-S

LIKO-S je česká rodinná firma sídlící ve Slavkově u Brna. Patří mezi evropské lídry v interiérových příčkách, staví montované haly a dodává zelené fasády, střechy a fasádní kořenové čistírny vod. LIKO-S kromě stavební činnosti také vyrábí speciální nerezové svařované konstrukce. Společnost má více než 270 zaměstnanců, roční obrat 850 mil. Kč a velkou část produkce firma exportuje.

https://www.liko-s.cz/ 

Foto: PROTEXT ČTK