Ministr Karel Havlíček navštívil Protonové centrum

16.09.2019

Ministr průmyslu a obchodu se v Protonovém centru seznámil s nejmodernějšími technologiemi léčby onkologických onemocnění.

Protonové centrum v Praze zpřístupnilo v sobotu dne 14. září 2019 za účasti ministra průmyslu a obchodu Doc. Ing. Karla Havlíčka, Ph.D., MBA prostory svého zázemí. Jednalo se o jedinečnou příležitost prohlédnout si cyklotron, který je běžně veřejnosti nepřístupný.

Protonové centrum je od svého spuštění unikátní v rámci Evropy především díky využívání nejnovější technologie tužkového skenování, která umožňuje přesné rozložení dávky protonového paprsku a zároveň také ničí nádory s nejvyšší účinností a milimetrovou přesností. Zároveň chrání zdravé tkáně a orgány uložené v okolí postiženého místa. Právě účinnost, šetrnost, přesnost a minimalizace vedlejších účinků nádorových onemocnění jsou hlavními důvody, kvůli kterým pacienti i lékaři specialisté preferují moderní léčbu rakoviny protonem. Česká republika má tak díky Protonovému centru několikaletý náskok před ostatními státy.

"Cyklotron je unikátní přístroj, srdce našeho centra. Právě toto zařízení produkuje protony, které s milimetrovou přesností dokáží ničit nádory. Naprosto výjimečný je i svojí hmotností, váží úctyhodných 220 tun. Z hlediska přísných technologických a bezpečnostních postupů údržby vyžaduje jedenkrát ročně odstávku a důslednou kontrolu. To je právě chvíle, kdy cyklotron odpojíme z provozu, a je tedy možné blíže představit hlavní principy jeho fungování," vysvětluje jedinečnost tohoto zařízení Mgr. Vladimír Vondráček, hlavní fyzik Protonového centra.

"Používáme nejmodernější postupy v léčbě rakoviny prostaty, prsu a lymfomů. Jde o diagnózy, kde dosahujeme vynikajících výsledků. Aktuálně je možné vyléčit 99 % pacientů s rakovinou prostaty v časném stádiu a v léčbě karcinomu prsu jsme vyvinuli postupy, které od nás přebírají ostatní protonová centra ve světě," doplňuje MUDr. Jiří Kubeš, Ph.D., hlavní lékař Protonového centra.

Inovace a léčebné postupy, které z Čech přebírají přední světová centra, zvyšují šance nemocným vyhrát svůj zápas nad rakovinou. Za sedm let svého působení se v Protonovém centru úspěšně vyléčilo více než 4 500 pacientů ze 45 zemí světa. Toto číslo jednoznačně svědčí o vysoké účinnosti protonové terapie.

"Jsme velice aktivní, investujeme do inovací, vědy a výzkumu. To nám umožňuje patřit mezi lídry v oboru, což potvrzují naše mezinárodní úspěchy. Na jedné straně to jsou naše technologické inovace a nové léčebné postupy, které přebírají i světová centra. Na straně druhé dosahujeme výborných výsledků v léčbě. Úspěch je pro nás hnacím motorem a oceněním je, že úspěšně pomáháme druhým," uzavírá Václav Laštovka, jednatel společnosti.

Foto: PROTEXT