Miroslav Krobot vstoupí v srpnu do kin jako Muž se zaječíma ušima

12.07.2021

Ústředním tématem nejnovějšího filmu režiséra Martina Šulíka, který na svoje uvedení čekal od října minulého roku, jsou zaječí uši. Přesně za měsíc, 12. srpna, se film konečně dostane do českých kin a divákům prostřednictvím herce Miroslava Krobota představí, jaký by asi byl život se schopností slyšet to, co jiní neslyší...

Pro Miroslava Krobota byly uši při natáčení především fyzickou překážkou.

"Bylo těžké je nosit, hlavně kvůli jejich hmotnosti. Dalo se to vydržet, ale náročná byla příprava, dvě hodiny instalace a hodina a půl odstranění," vysvětlil představitel spisovatele Josefa, který získal mimořádnou schopnost - zaječí uši, díky kterým slyší myšlenky ostatních lidí.

Během natáčení se Miroslav Krobot s ušima prošel dokonce i po centru Prahy, kde nikdo o ničem nevěděl, a nikomu to nepřišlo zvláštní. Jen jeden asijský turista si herce vyfotil na památku. Zřejmě je to důkaz toho, že zaječí uši byly vytvořené více než věrohodně. Jejich autorem je Martin Jankovič, umělecký maskér, který se podílí i na zahraničních produkcích.

"Byla to nesmírně náročná práce, protože se každý chloupek do silikonových uší vpichoval ručně," vysvětlil maskér.

Film režíroval uznávaný slovenský režisér a scenárista Martin Šulík. Ve filmu si dokonce zahrál nejen on, ale i hlavní kameraman Martin Štrba a dalších šest slovenských režisérů.

Herečka Zuzana Kronerová, která ve snímku ztvárňuje spisovatelovu bývalou manželku a matku jeho dětí, si v režii Martina Šulíka zahrála poprvé. 

"Martinův tatínek, se který jsme hrávali, byl skvělý herec i člověk. No a Martin se mu začíná velmi podobat. Jsem ráda, že jsem s ním mohla spolupracovat,svěřila se Kronerová.

Stejný názor sdílí i herečka Táňa Pauhofová, která ztvárnila dceru Kronerové a Krobota. "Martin je ten nejlaskavější režisér, jakého znám. Má svoje herce rád, a to sa mi líbí," dodala.

Než se film dostal do české distribuce, stihl již získat ocenění za nejlepší režii a také Cenu ekumenické poroty na 36. ročníku Mezinárodního filmového festivalu ve Varšavě.

Film Muž se zaječíma ušima vznikl v produkci společností Titanic a In Film Praha. Koproducenty snímku jsou RTVS - Rozhlas a televízia Slovenska a Česká televize. Realizaci a distribuci filmu finančně podpořil slovenský Audiovizuálny fond a český Statní fond kinematografie. Do české kinodistribuce jej uvádí společnost BIOSCOP.

Synopse:

Spisovatel Josef (Miroslav Krobot) jednoho dne získá nečekanou schopnost - mimořádný sluch v podobě zaječích uší. Ten mu umožňuje výborně slyšet nejenom hlasy dalších lidí, ale především jejich myšlenky... Střet cizích a vlastních představ o sobě samém otevře Josefovi oči. Když mu pak jeho mladá přítelkyně Katka (Alexandra Borbély) oznámí, že s ním čeká dítě, Josef ví, že je to jeho poslední šance, jak si uspořádat dosavadní život. Rozhodne se s ní oženit a narovnat rodinné vztahy...

Muž se zaječíma ušima je tragikomedií o muži, kterému se život převrátí vzhůru nohama ze dne na den, ale i vyprávěním o našich představách o životě a o tom, jak někdy mohou být mylné a zároveň smutné i komické.

Originální název: Muž so zajačími ušami

Rok výroby: 2020
Stopáž: 104 min
Přístupnost: 12 let

Země původu: Slovensko/Česko
Režie: Martin Šulík
Námět: Martin Šulík, Marek Leščák

Scénář: Martin Šulík, Marek Leščák

Kamera: Martin Štrba
Producent: Rudolf Biermann, Martin Šulík

Hrají: Miroslav Krobot, Oldřich Kaiser, Táňa Pauhofová, Alexandra Borbély, Zuzana Mauréry, Zuzana Kronerová, Réka Derzi, Vladimír Obšil, Tomáš Turek, Eva Bándor, Jana Oľhová, Dušan Trančík, Roman Polák, Juraj Johanides, Martin Šulík, Martin Štrba, František Lipták a další.

Autor plakátu: Jan Poukar / POUKARdesign