Mláďata v Zoo Hodonín

06.06.2020

Zoologická zahrada Hodonín se v letošní sezóně může pochlubit několika novými přírůstky. Těmi prvními se stala mláďata chameleonů jemenských, následovalo mládě sitatungy západoafrické, klokana rudokrkého i klokana obrovského a mláďata ovcí i koz. Pochlubit se zahrada může také prvoodchovem lamy alpaky či dvěma mláďaty zebry Chapmanovy. Přírůstky jsou zaznamenány také u sov. V neposlední řadě jsou v zoo stále ještě k vidění loňská mláďata, která také stojí za zhlédnutí.

Letošní přírůstky na sebe nechaly poměrně dlouho čekat. V lednu se v zoo nenarodilo žádné mládě, až v polovině února se v pavilonu akvárií začali postupně líhnout chameleoni jemenští (Chamaeleo calyptratus). Jednalo se o snůšky od dvou samic a obě se nacházely v inkubátorech mimo zraky návštěvníků. Nyní jsou již chameleoni k vidění v teráriu v hale nového šelmince.

Jen jeden den po vylíhnutí prvního chameleona se na úseku savců narodil sameček sitatungy západoafrické (Tragelaphus spekii gratus). "Několik prvních dní života strávil ve stáji společně s matkou, od načipování a podání preventivní dávky vitaminů v prvním týdnu života je již k vidění ve výběhu," upřesňuje zooložka Lenka Štursová. Stádo sitatung nyní čítá tři mláďata, dvě dospělé samice a jednoho samce. "Přírůstky jsme zaznamenali také u ovcí domácích valašských (Ovis aries aries), kde se na přelomu února a března narodila tři jehňata. I ve výběhu u klokanů rudokrkých (Macropus rufogriseus) a klokanů obrovských (Macropus giganteus) je ve vaku po jednom mláděti," dodává Štursová.

Mezi nejnovější přírůstky patří mládě lamy alpaky (Vicugna pacos), které se narodilo 18. května v brzkých ranních hodinách. Dále dvě mláďata zebry Chapmannovy (Equus quagga chapmanni) narozené 23. a 29. května.

Přírůstky jsou také u sov. Mládata puštíka bělavého (Strix uralencis) a výra velkého (Bubo bubo) jsou k vidění ve voliérách. Vylíhli se také puštíci brýloví, kteří budou k vidění, jakmile povyrostou. Mláďata sovy pálené (Tyto alba) a sýčka obecného (Athene noctua) zůstávají v zázemí.

Koncem května přicestovala z francouzské zoo v Saint Martin la Plaine giboní rodinka (Hylobates lar), samec, samice a mládě. Již se zabydlela a je k vidění ve venkovním i vnitřním výběhu.