Mladí hasiči se vzdělávají na Junior univerzitě

17.03.2020

Už popáté se koná na hasičské škole v Jánských Koupelích v Moravskoslezském kraji Junior univerzita vzdělávání mladých záchranářů. Letošními účastníky jsou nejlepší mladí hasiči z Pardubického kraje. Ti se od ledna do září věnují studiu technických oborů zaměřených na požární ochranu a techniku. Na škole je během studia navštívili radní pro oblast školství Bohumil Bernášek a starosta Krajského sdružení hasičů Pardubického kraje Josef Bidmon.

"Ústřední hasičská škola Jánské Koupele je celorepublikové vzdělávací zařízení Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Každý rok sem přijíždí zhruba 40 mladých hasičů z jednotlivých krajů. Letos se účastní vybraní zájemci ze 7. a 8. tříd z Pardubického kraje. Nejvíce jich je z okresu Svitavy a Chrudim. Naše hasičská univerzita probíhá ve třech prodloužených víkendech a jednom týdenním soustředění. Studium se týká odborných předmětů souvisejících s hasičstvím ale i fyzických aktivit. Frekventanti jsou hodnoceni v kreditním systému a odevzdávají semestrální práci. Lektorskou činnost zajišťují pedagogové ze spolupracujících škol a příslušníci HZS," sdělil Josef Bidmon, starosta Krajského sdružení hasičů Pardubického kraje.

"Velmi si vážím vašeho rozhodnutí ochraňovat majetek a lidské životy a dále se v tomto oboru vzdělávat. Určitě víte, že hasičský obor lze studovat i na naší Střední průmyslové škole chemické v Pardubicích a já se těším, že se tam s některými z vás zanedlouho setkám," sdělil mladým hasičům Bohumil Bernášek, radní odpovědný za oblast školství.

Škola v Jánských Koupelích existuje od roku 1976. Junior univerzita vzdělávání mladých záchranářů potom od roku 2013. Začala jako projekt EU, který nadále funguje i bez evropských dotací. Prozatím se jí účastnilo 235 dětí ze čtyř krajů. Pardubický kraj je tak pátým účastníkem. Žáci během studia navštíví výukové prostory středních škol SPŠ Hranice a SPŠ Karviná. Partnerem je dále VŠB Ostrava, v její aule se koná i slavnostní ukončení studia. Žáci navštíví hasičské středisko Ostrava - Zábřeh a Záchranný útvar HZS ČR Hlučín.