Moje roky v Izraeli. Hodně upřímná knížka Davida Borka

17.04.2023

Víc jak čtvrtstoletí návštěv v Izraeli, přes dvacet let novinařiny a téměř pět let post zpravodaje ČT na Blízkém východě.

To jsou zkušenosti a zážitky, o něž se chce David Borek podělit ve své knize Moje roky v Izraeli, kterou vydává nakladatelství Bizbooks. Křest knihy se uskutečnil 13. 4. v kavárně Langhans za účasti kmotrů Daniely Písařovicové, Ondřeje Šídla a Ladislava Špačka.

"Čechy zajímá Izrael. Kdoví, možná trochu i proto, že tu zemi není úplně snadné pochopit. Čím víc toho víte, tím míň tomu rozumíte. Moje publikace je pokusem, jak to všechno rozmotat, pojmenovat a vysvětlit. A k tomu ještě přidat i něco o mně a mé práci", říká David Borek a pokračuje: "Mojí pracovní metodou je upřímnost k sobě i okolí, odpor k patosu. Zálibu v pozorování svého okolí jsem asi získal prací v televizi. Rád sleduji a snažím se nepohoršovat se nad pošetilostmi a nebojovat cizí bitvy."

V knize Moje roky v Izraeli se čtenář dozví nejen téměř vše o Svaté zemi, ale i o práci zpravodaje. Autor píše o izraelské mentalitě, tamní politice nebo o izraelsko-palestinském konfliktu. Nejde jen o pouhé střípky, útržkovité informace, válečné historky nebo cestopisné vyprávění o svatých místech a kostelech ani o dějiny Izraele. Knížka představuje daleko pestřejší a přitom mnohem provázanější a kompaktnější čtení. Právě propojení roviny o životě v Izraeli a o politických a vojenských konfliktech s prací novináře dává knize něco navíc.

"Ať už popisuji bizarnosti a intriky izraelských volebních kampaní, své dětství v Rokycanech, dohadování s lidmi na pláži nebo benzínové stanici v Tel Avivu, reportérské zážitky z raketových náletů a emotivních demonstrací, vše spolu souvisí."

O autorovi:

David Borek, televizní reportér a moderátor, je téměř pět let stálým zpravodajem České televize v Izraeli a na Blízkém východě. Po absolvování oboru historie–politologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze pracoval v letech 2000 až 2002 pracoval jako reportér zpravodajské televize TV3, později moderoval Události, komentáře, Interview ČT24 a ve dvojici s Danielou Písařovicovou ranní Studio 6.

Autor i foto: Petr Mráček