Natáčení nového filmu Davida Laňky ÚTĚK pokračuje - poprvé se Štěpánem Kozubem v roli tatínka

01.12.2023

V Orlických horách pokračuje natáčení rodinného filmu Útěk podle stejnojmenné knižní předlohy Oty Hofmana. Režisér a scenárista David Laňka do hlavních rolích napínavého příběhu dvou kluků, které dohromady svedla náhoda, obsadil Kanwara Šulce a Jakuba Bartáka. Tatínka desetiletého Saši si zahrál Štěpán Kozub, pro kterého je to první "tatínek" před kamerou.

"V těchto dnech jsme natáčeli první setkání obou hlavních hrdinů v podání Kanwara Šulce a Jakuba Bartáka, ale také scénu se Štěpánem Kozubem, coby filmovým tátou Kuby Bartáka. Přestože Štěpána sužovala choroba, přijel na natáčení a v mínus dvou stupních srdnatě odehrál své ´letní´ scény spolu s Janem Novotným, dalším skvělým hercem v paletě obsazení Útěku. Točili jsme v krásné chatičce v Rokytnici v Orlických horách, která nám kompletně zapadla sněhem, a tak jsme museli všechnu tu bílou nadílku odklidit a hrát si na to zmíněné léto," rekapituluje režisér David Laňka.

A s úsměvem dodává, že natáčení provázely a provází četné výzvy: "Brodění řekou, když byl teploměr na nule. Kradení náklaďáku. Rvačky. Zapalování stodoly. Natáčení v průtrži mračen, jaké za padesát let svého života nepamatuji. Režírování líbačky svého syna (oba jsme si řekli, že tohle už nikdy více). Režírování šikany mého dalšího syna (druhý den byl poslušný jako nikdy). Každý den před námi byla nějaká výzva, ale my jsme se nebáli vyzvat ji na souboj."

David Laňka zároveň oceňuje výkony obou hlavních hrdinů: "Kanwar a Kuba – ty dva mi seslalo nebe. Slyší na sebe, hraje jim to dohromady neuvěřitelně." Zatímco pro Kanwara Šulce je Útěk první velkou filmovou zkušeností, jeho mladší parťák Jakub Barták už má za sebou natáčení několika filmů a seriálů:

"Je to moje asi pátá filmová role, s Davidem Laňkou už jsem točil seriál Bodyguardi. S Kanwarem se mi hraje moc dobře. Na tomhle natáčení pro mě bylo asi nejtěžší, když jsme dělali, že mě mlátí, protože jsme to jednou točili v dešti a sklouzl mi klacek po ruce, bouchl mě do hlavy. Pak to docela dost bolelo, ale od dalšího natáčení mě to neodradilo, v budoucnu bych se určitě chtěl stát hercem."

"Sedmnáctiletý Ruda, který je na útěku z pasťáku, je moje první hlavní role ve filmu a je hodně na tělo. K nejzábavnějším momentům patřilo brodění ve studené řece hned na začátku natáčení. Naopak za jednu z nejtěžších považuji scénu, kdy dojde k ´prolomení ledu´ v tom klučičím přátelství, moje postava Rudy se otevře Sašovi, najednou není jen zlý, ale také citlivý, naslouchající… úplně jiná herecká poloha, v tom to bylo složitější," dodává Kanwar Šulc, kterého David Laňka považuje za obrovský objev.

Na plátna kin se Útěk dostal poprvé už v roce 1967, kdy získal ocenění na prestižních filmových festivalech včetně Benátek a Cannes, ale kvůli osobě režiséra Štěpána Skalského upadl v době normalizace v zapomnění. Kluky Sašu a Rudu tehdy ztvárnili Roman Skamene a Ivan Vyskočil, kteří se objeví i v nové filmové adaptaci. Spolu s nimi se rolí dospělých zhostili Kristýna Kociánová, Marta Dancingerová, Štěpán Kozub, Miloš Vávra ad. 

Za kamerou stojí Laňkův stálý kameraman Václav Tlapák. Autorkou hudby bude Markéta Irglová. Původní příběh, který se odehrával v reáliích 60. let, David Laňka přenesl domenšího města, do určitého bezčasí. Film vzniká v produkci No Stress Production, KVArt production a Nutivit. Premiéra je plánována na podzim příštího roku.

"Příběh Oty Hofmana si mě získal hlavně svojí hloubkou. Na jednu stranu je to nesmírně dobrodružný příběh dvou kluků na útěku, které nejprve spojuje strach, aby se z něj postupně stalo přátelství, a pak nesmírně aktuální téma určité odlišnosti, kvůli které ty dva odmítá jejich blízké okolí. Ani jeden z nich nemůže být sám sebou, protože od nich společnost očekává něco, co nejsou, a oni se s tím musí poprat. My dnes žijeme ve velice liberální době, ale přitom se vymezování a odmítání stává jejím synonymem. Místo aby vítězila tolerance, sílí nesnášenlivost," míní David Laňka.

Rozhovor se Štěpánem Kozubem nejen o filmu Útěk

Jak vnímáte vaši roli tatínka ve filmu Útěk?

"Příběh je předevších o těch dvou klucích. Já hraju tatínka jednoho z nich, a i když je to poměrně malá role, mám jen 4 natáčecí dny, je krásně napsaná. Otec je poměrně zásadový, tvrdý ke svému synovi, jenže když uteče a on ho nemůže najít, nastane zlom, který se dá pěkně odehrát. Zlom, kdy se v něm probouzí otcovská láska, která byla do té doby vyjadřována především pomocí útoku, tlaku. Tatínka jsem si před kamerou zahrál vůbec poprvé a líbí se mi to, já sám jsem otec, takže nějaké zkušenosti mám a jsem rád, že už se přehrávám do středně starých postav."

S Davidem Laňkou nespolupracujete poprvé…

"Já jsem s Davidem dělal film Spolu, a ještě máme před sebou film o Jaroslavu Haškovi, který vzniká v trochu delším procesu. David je teď ve fázi, kdy píše scénář a sbírá informace. Z toho, co vím, tak se potkává s lidmi, kteří mají k tématu Hašek co říct, s historiky, dohledává různé vzpomínky na Haška, zajímavosti. Já dělám vlastně to samé, ale každý po své ose a myslím, že v jednu chvíli ty informace spojíme a uděláme z toho nějaký výcuc. Ale už jsme mluvili o našem cíli vyložit Haška takového, jaký skutečně byl. Hašek žil poměrně dynamický život, byl to bohém, sám se upil k smrti v poměrně mladém věku, kolem čtyřiceti let. Takže chceme ukázat tu jeho bouřlivou duši. Byl to geniální autor, ale zároveň bojoval s démony. To je něco, co chceme do toho filmu promítnout."

Démoni, bohémský život… Nakolik je vám to blízké?

"Bohémský život ani tak ne, ale každý máme nějaké svoje démony. Není normální, když se živíte tím, že někoho rozesmáváte, to není zdravé, chodit se ponižovat na jeviště, to normální člověk, který je vyrovnaný, neudělá. Takže asi nejsem úplně srovnaný a asi si řeším nějaké svoje problémy. Výhoda je, že to umím přetavit skrze humor, což je vždycky lepší než přes nějaké drogy nebo tak. Takže démonů mám spoustu."

Co vás čeká příští rok?

"Hašek, pokud se to povede, a jiné filmové natáčení bych v příštím roce mít neměl. A pak systematický provoz našeho nového BUMBUM Comedy Clubu, který v Ostravě otevíráme 17. prosince a kde chceme pravidelně vystupovat, máme tam i spoustu umělců napříč Česko-Slovenskem. To bude takový můj závazek, že tomu prostoru pomůžu udržet nějakou myšlenku, i když tam mám spoustu skvělých lidí. No a čekají mě také premiéry v divadle Mír."

Film Útěk – synopse

Ty dva svedla náhoda. Desetiletý Saša utekl z domova, když na něj padlo podezření, že se svými kamarády podpálil stodolu. Sedmnáctiletý Ruda utekl z pasťáku, protože napadl ošetřovatele. Potkali se v zahradním domku Sašova dědy a jejich cesty by se záhy rozdělily, kdyby Saša nezjistil, že to byl Ruda, kdo stodolu zapálil, a kdyby se nerozhodl, že ho přinutí se přiznat policii, aby on a jeho kamarádi nebyli potrestáni. Jenomže Ruda nemá nejmenší zájem se přiznávat. Chce pryč. Pryč z téhle země, daleko od svého dosavadního života po dětských domovech a pasťácích. A aby mu Saša tenhle plán nezhatil, vezme si ho tak trochu jako "rukojmí"… Společná cesta dvou kluků, kteří to v životě nemají jednoduché, trvá sice jen dva dny. Oba se však během nich změní. A oba poznají, že přátelství se někdy může zrodit i ze strachu a v situacích, kdy vám jde o život.

Zdroj: TZ 2media

Zpracovala: Andrea Ježková