Nejlepší hendikepované sportovce ocenil Ledecký, Hlas i primátor Hřib

11.02.2020

Zpěváci Janek Ledecký a Ivan Hlas spolu s primátorem hlavního města Prahy Zdeňkem Hřibem včera předali ocenění za výsledky na tuzemském i mezinárodním soutěžním poli desítce nejlepších hendikepovaným sportovců Českého svazu tělesně postižených sportovců (ČSTPS). Slavnostní ocenění se konalo v Rezidenci primátora hl. m. Prahy.

Mezi oceněnými samozřejmě nechyběl jediný zlatý paralympionik z Ria 2016 - plavec Arnošt Petrášek. Dále pak stolní tenista Jiří Suchánek (bronzový z PH v Riu) či atlet Martin Zach. Nejen ti se až do konce května 2020 budou snažit o získání nominace na paralympijské hry v Tokiu (25. 8. až 6. 9. 2020).

"Tato událost je důležitá především proto, že zde sportovci vlastním příkladem ukazují, že i s hendikepem je možné žít plnohodnotný život. Sportovní výkony nejen oceněných, ale i všech zúčastněných, mají velký význam pro celou společnost. Dokazují totiž, že vůle na sobě pracovat a osobní motivace zmůže skutečně mnohé. Chtěl bych proto všem poděkovat za aktivitu nejen na sportovním poli a popřát štěstí v osobním i sportovním životě," řekl Zdeněk Hřib hostům v Rezidenci primátora hlavního města Prahy.

Podpořit nejen paralympijské naděje, ale všechny sportovce, se rozhodl Janek Ledecký, jemuž je nejbližší ze sportů ragby, protože se mu věnoval na studiu práv: "Mám vyřídit také od Ester, že pro nás jsou všichni ocenění absolutní superhrdinové, kteří v podstatě proráží cestu i dalším sportovcům s tělesným postižením. Považujeme za důležité, aby veřejnost viděla nejen takzvaně zdravé sportovce, ale zejména ty, kteří do toho jdou i přes nepřízeň osudu vlastně na plný pecky. Víme dobře, co sport obnáší pro ty, kteří nejsou žádným způsobem fyzicky limitovaní, proto před všemi smekáme."

Skladatel a hudebník Ivan Hlas se ocenění nejlepších sportovců ČSTPS ujal už podruhé: "S nadšením jsem opět přijal pozvání na vyhlášení nejlepších sportovců s hendikepem a jsem rád, že se tak můžu podílet na tvoření tradice. Je to podle mě opravdu vrchol - vidět sportovce, kteří se v podobné situaci vzepnou, a navíc dosahují takových výsledků."

Rok 2019 se nesl ve znamení plnění kvalifikačních kvót na paralympijské hry v Tokiu, které se budou konat od 25. srpna do 6. září 2020 a plynule navážou na ostře sledovanou olympiádu. Nominace vyvrcholí v červnu 2020 vyhlášením jmenné soupisky Českým paralympijským výborem. Sportovci ČSTPS mají největší šance na reprezentaci v para plavání, atletice, stolním tenisu vozíčkářů a lukostřelbě.

"Jsme rádi, že se nám podařilo obnovit tradici oceňování nejlepších sportovců našeho Svazu. Z těch, které jsme tu dnes viděli, má pět z nich šanci splnit - nebo již splnilo - kvalifikační kritéria pro paralympijské hry v Tokiu, které proběhnou na přelomu srpna a září. Za spolupráci děkujeme zejména primátorovi Zdeňku Hřibovi, díky kterému se TOP TEN může konat," uvedla na závěr Radka Kučírková, předsedkyně Českého svazu tělesně postižených sportovců.