Nejnovější zprávy ze Safari Park Dvůr Králové: Pozvi zvíře na oběd. Nová marketingová kampaň k překonání důsledků koronaviru

29.05.2020

Příznivci královédvorského safari mohou nově zvát své zvířecí oblíbence na sváteční oběd, brunch či večeři. Zaplacením účtu za denní krmení pro vybraná zvířata pomohou safari parku vypořádat se s důsledky koronavirové krize. Veškeré informace k projektu lze najít na https://safaripark.cz/obed.

"Náš nový projekt Pozvi zvíře na oběd je reakcí na postupné uvolňování opatření souvisejících s koronavirem," popisuje novinku ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas. "Věříme, že s otevřením restaurací si lidé vyrazí se svými přáteli na oběd či večeři, aby si užili možnost být spolu. My jim dáváme šanci pozvat - i když obrazně - na dobré jídlo svého zvířecího oblíbence, a pomoci safari parku vyrovnat se s citelným finančním výpadkem v důsledku pandemie," dodává.

Královédvorští výživáři přitom mlsným zvířecím jazýčkům servírují skutečně vybrané lahůdky.

"Kuchyně našeho safari parku může v lecčem připomínat kuchyně luxusních hotelů. Mlsní obyvatelé našich expozic si rádi pochutnávají třeba na mangu, fermentovaném listí, libovém hovězím mase nebo čerstvých šnecích," říká Rabas

Samozřejmostí jsou i granátová jablka, kaki a další exotické ovoce, čerstvé ryby, ale také množství rozličného hmyzu od larev potemníků k sarančím.

V rámci projektu vyjde denní menu pro zvířecí labužníky na 100 až 450 korun.

Projekt "Pozvi zvíře na oběd" startuje s patnácti vybranými druhy zvířat, která žijí ve Dvoře Králové. Příznivci zoo budou moci hrochům, lvům, pelikánům nebo krokodýlům, uhradit účet za jednu denní dávku krmení. Zájemci budou královédvorská zvířata zvát ke stolu, kde bude prostřeno svátečně, z těch nejvybranějších pochoutek. U těch menších mohou "na oběd" zvát dokonce celé chovné skupiny.

"Abychom respektovali přirozené chování zvířat, některá je možné zvát na snídani, další na oběd, populární brunch či večeři," doplňuje Přemysl Rabas.

Originální certifikáty, stvrzující pozvánku zvířete "na oběd" bude možné zakoupit výhradně on-line v e-shopu safari parku.

Díky projektu se lidé budou moci dozvědět zábavnou formou mnoho zajímavostí o jídelníčku zvířat, jejich zvláštních návycích a potřebách. Na kampaň, zaměřenou především na online prostředí sociálních sítí, naváže projekt Grand restaurant Afrika, který bude celou sezonu představovat zajímavosti spojené s výživou afrických zvířat na instagramovém a facebookovém účtu Safari Parku Dvůr Králové. Lidé se mohou těšit i na videa ze samotného krmení zvířat. Do kuchyně safari parku lze nahlédnout i v rámci zážitkového programu Kuchařem v safari parku.

Náklady na krmivo zvířat v královédvorském safari parku se loni vyšplhaly na takřka 13,4 milionu korun a stále rostou s ohledem na proměny globálního trhu. V souvislosti s extrémním suchem například v nedávné minulosti výrazně rostly (a dále rostou) ceny objemných krmiv jako seno. V roce letošním je již znatelný prudký nárůst cen ovoce nebo zeleniny.

Safari Park Dvůr Králové byl v souvislosti s koronavirovou krizí uzavřený od 16. 3. do 27. 4. Škody, které za tu dobu vznikly v souvislosti s výpadkem prodeje vstupného, ubytování, upomínkových předmětů a podobně, se dají odhadnout na víc než 23 milionů korun. Stále však rostou s ohledem na to, že rozvolňování opatření je pozvolné a návštěvnost zatím neodpovídá číslům za stejné období v předchozím roce.

Seznam zvířat, která můžete pozvat na oběd

Plameňák (skupina) - 100 CZK
Plameňáci malí, stejně jako ostatní druhy těchto půvabných růžových ptáků, jsou řečeno slovníkem milovníků jídla, pořádně vybíraví. Jde totiž o potravní specialisty, kteří se živí takřka výhradně mikroorganismy žijícími ve vodě. Pro to, aby při krmení získali co nejvíc, mají i velmi zvláštně vyvinutý zobák. Ten má uvnitř důmyslnou soustavu kostěných lamel, které dohromady tvoří jakési sítko. V tom drobné organismy z vody uvíznou a plameňák je pohodlně spolyká. Mimochodem - právě i díky potravě mají plameňáci krásnou růžovou barvu. Získávají ji konzumací drobných korýšů, jejichž těla obsahují karoteny. Kdyby je neměli, jejich peří by zesvětlalo.

V péči člověka je krmení plameňáků náročné a chovatelé pro ně vyvinuli speciální granuláty.

Turako velký (pár) - 200 CZK
Ptačí ikona dvorského safari parku je labužník. Moc rád si smlsne na takřka jakémkoli zralém ovoci nebo i květech. S oblibou si dá také listy. Jeho záliba v plodech je ale v přírodě velmi důležitá. Turako je totiž jedním z roznašečů semen po pralese a pomáhá tím, že semena z plodů roznáší na dlouhé vzdálenosti, udržovat rozmanitost rostlin v místech, kde žije. S ohledem na to, jak miluje ovoce, se turakům dříve také říkalo banánovci. Nutno ale dodat, že nejvíce má turako rád asi fíky.

Marabu africký (skupina) - 100 CZK
Marabu patří mezi mrchožrouty, čemuž je přizpůsobený jeho vzhled. Holá hlava je totiž v podstatě hygienické opatření: když marabu dorazí k mršině, chce se rychle dostat k výživným vnitřnostem, které tahá z břicha uhynulého zvířete. Kdyby měl peří, snadno si ho umaže a může pak šířit savanou nemoci. Mrchožrouti přitom v přírodě slouží jako zdravotní policie a jejich role je tak naprosto opačná. Holá hlava se snadno udržuje v čistotě, a tak tento výrazný znak najdeme i u mnoha dalších mrchožroutů - třeba supů.

Mamba černá (skupina) - 100 CZK
Obávaný had z afrických křovin je výkonný lovec nejrůznějších menších savců i ptáků. Podobně jako ostatní plazi ovšem potřebuje mamba potravu přijímat mnohem méně často než třeba savci. Energii k pohybu a zajištění životních funkcí totiž nezískává pouze z potravy, ale také díky teplu z okolí. Mnohem dražší než půvabné mamby živit, je tak jim správně topit.

Surikata (skupina) - 100 CZK
Oblíbené surikaty jsou navzdory svému roztomilému vzhledu také obávanými predátory. Když se rodinný klan vydá na lov, musí se před nimi mít na pozoru také jedovatí hadi. Před jejich jedem jsou tyto drobné šelmy totiž často aspoň částečně imunní a například kobry se nezřídka stanou jejich večeří. Surikaty si však mnohem častěji pochutnávají na různých bezobratlých nebo vajíčkách. Nepohrdnou ani pamlsky v podobě nalezeného ovoce.

Pelikán bílý (skupina) - 250 CZK
Menu pelikánů bílých musí být vpravdě luxusní - samozřejmostí je denní přísun čerstvých sladkovodních ryb. Také v přírodě jsou ryby hlavní složkou jídelníčku těchto mohutných ptáků. Jejich velký zobák je opatřený velkým kožním vakem, který slouží jako podběrák. Jakmile pelikán rybu uloví, okamžitě ovšem vylije nabranou vodu a rybu polkne. S nákladem až 15 litrů vody by totiž zcela určitě nedokázal vzlétnout. Ostny v ploutvích ryb by navíc mohly vak z jemné a silně prokrvené kůže snadno protrhnout.

Serval (skupina) - 200 CZK
Dlouhonohé skvrnité kočky servalové jsou přeborníky v lovu ptáků. Jakmile kořist vyletí do vzduchu, serval po ní skočí a uchvátit ji dokáže i ve výšce víc než tří metrů nad zemí! Vedle ptáků si však často pochutnávají i na různých hlodavcích. Ty vystopuje díky obrovským uším, díky nimž zaslechne i ten nejjemnější šelest mezi stébly trávy. I na myši často útočí skokem a střemhlavým "přidupnutím" předníma nohama k zemi.

Kočkodan bělonosý (skupina) - 200 CZK
Kočkodani milují sladké, a tak není divu, že jakmile někde dozraje ovoce, seběhnou se na jeden strom celé rodinné klany a hodují. Ačkoli to sami neví, často tak podstrojují i zvířatům, která by se jinak na stromy nedostala. Opice často utrhne plod, nakousne ho a rychle zahodí, takže se během podobné ovocné hostiny hromadí pod stromy chutné odpadky. To si nikdy nenechají ujít třeba chocholatky nebo další obyvatelé pralesního podrostu.

Krokodýl čelnatý (skupina) - 200 CZK
Drobní krokodýli čelnatí jsou trpěliví lovci. Nehnutě leží ve vodě a čekají, až se kořist přiblíží víc, než je bezpečné, a pak bleskurychle klapnou. Jejich stisk je drtivý, ale k udržení čelistí sevřených zvenku naopak stačí relativně malá síla. Vedle ryb loví krokodýli čelnatí často také obojživelníky a malé obratlovce, kteří se přiblíží k vodě.

Žirafa - 200 CZK
V přírodě si žirafy velmi často pochutnávají na akáciových listech. To jim přináší velké nepříjemnosti, protože větve akácií mají ostré trny. Žirafy proto mají velmi husté sliny, jimiž větvičky obalí. Mezi zuby mají navíc mezírku, která tvoří jakýsi hřebínek podobný třeba tomu na borůvky, díky kterému lupení jen strhne a větev nechá jen mírně poškozenou. A pokud už přece něco sní, poradí si s trny i díky mohutným hřebenům kostí v tlamě a velmi silné kůži. Pro chovatele je žirafa náročný strávník - listí akácií je totiž relativně bohaté na bílkoviny. Těch má mnohem více než běžné seno. Žirafy tak musejí dostávat seno vojtěškové, které je na bílkoviny podobně bohaté. Krmení doplňuje i velké množství větví s listím, zvláštní granule a něco málo zeleniny - tu však dostávají v podstatě jen jako dobrotu.

Hroch obojživelný (skupina) - 350 CZK
Navzdory zavalitému vzhledu nejsou hroši žádní velcí jedlíci. Jeden dospělý hroch potřebuje kolem půl metráku potravy denně. Jejich potravu tvoří vodní rostliny, na kterých si pochutnávají během celodenního pobytu ve vodě. V nádržích a řekách, kde žijí, je ale vegetace nedostatek, a tak se hroši musejí pást i na souši. Za potravou ale z vody vycházejí hlavně v noci - jejich kůže je sice silná, je ale také velice citlivá a pod horkým africkým sluncem by se rychle pálila. Také proto je možné zvát dvorské hrochy na večeři.


Okapi - 200 CZK
Velmi mlsný (a stejně jako její příbuzné žirafy taky dlouhý) jazyk má okapi. Tohle tajemné zvíře z pralesů střední Afriky si velmi rádo pochutnává na rozmanitém listí, výhoncích a třeba i popadaném ovoci. Také jejich jídelníček v zoologických zahradách může vypadat jako menu těch nejzpovykanějších veganů - obsahuje desítky položek od čerstvých listů místních stromů, exotického ovoce, zvláštních keksů pro listožravce a dalších lahůdek.

Gepard - 200 CZK
Nejrychlejší běžci světa se stravují jako praví atleti. Potrpí si na libové maso nejrůznějších druhů. Menší živočichy jim chovatelé předkládají včetně srsti nebo peří, aby jim pomáhali s trávením. Protože jsou poměrně slabí, stává se gepardům často, že je v přírodě od potravy odeženou silnější predátoři, gepardi jsou proto známí svou hltavostí a rychlostí, s jakou často zmizí i jejich krmení. Je to ochrana před tím, aby jejich hostinu někdo objevil a o úlovek je připravil.

Hyena skvrnitá - 150 CZK
Říká se, že hyeny jsou špatní lovci a často kradou krmení lvům. Není to ale úplně pravda, hyeny skvrnité jsou naopak v lovu velmi úspěšné a lvi kradou krmení jim. Čelisti hyen jsou mimořádně silné a zvládnou rozdrtit třeba i stehenní kosti velkých savců. Výkonný trávicí systém využije z potravy v podstatě vše a trus je často bílý, zabarvený množstvím vápníku ze strávených kostí.

Šimpanz - 300 CZK
Ovoce, zelenina i maso. Jídelníček šimpanzů se může podobat menu luxusních hotelů. Pro některé překvapivě zahrnuje také maso. Není ale ničím novým, že šimpanzí rodiny pořádají organizované lovy na nejrůznější zvířata. Je známé, že ty nejúspěšnější rodiny dovedou ulovit nejen menší opice jako guerézy nebo kočkodany, ale také drobnější antilopy chocholatky nebo prasata. Po úspěšném lovu vždy následuje masová hostina. Její součástí jsou nezřídka vášnivé hádky a bitky o ty nejchutnější kousky masa, k nimž mají obvykle přednostní přístup dominantní členové skupiny. Ačkoli pestrá směs ovoce a zeleniny je v převaze, činí maso důležitou součást šimpanzí stravy i v safari parku.


Gorila nížinná - cca 400 CZK
Mírumilovní obři, tak se někdy přezdívá gorilám. V jejich jídelníčku dominují listy, výhonky a řada divokých plodů. V zoologických zahradách je ale strava goril trochu odlišná. Dostávají daleko více zeleniny než ovoce. Důvod je jasný - šlechtěné odrůdy ovoce mají obrovské množství cukru a relativně málo zdravé vlákniny, takže by po nich gorily přibývaly na váze. Naproti tomu zelenina šlechtěná pro lidi se často svým složením dost podobá divokým druhům ovoce.

Nosorožec dvourohý - 400 CZK
Ve srovnání s větším nosorožcem tuponosý je nosorožec dvourohý velký labužník. Díky špičatému a chápavému hornímu pysku si podává větvičky křovin a nižších stromů a rád si vybírá ty nejšťavnatější. Rád si smlsne také na nejrůznějším ovoci. Samozřejmostí je také kvalitní seno. Jeho jídelníček v divočině i v lidské péči musí být výrazně pestřejší než strava pro nosorožce tuponosý.

Lev berberský - 400 CZK
Pro někoho král zvířat, pro výživáře ve Dvoře Králové zase král jedlíků - dospělý samec lva berberského spořádá denně asi šest či sedm kilo kvalitního masa a žádný z masožravých chovanců mu tak nemůže konkurovat. Dnes už přitom málokoho překvapí, že samec, který v případě ohrožení chrání smečku před nebezpečím, nezřídka nechává lov na samicích. Ty mají mezi sebou velmi komplikované vztahy a jejich spolupráce při lovu je obdivuhodná. V divočině dokonce existují smečky, které se specializují na lov žiraf či slonů.

Slon africký - 450 CZK
Sloni za potravou urazí ročně tisíce kilometrů. Putují od zdroje ke zdroji, přičemž dominantní samice, která stádo vede, vždycky dobře ví, kde dozrávají plody nebo - což je často životně důležité - kde najít zdroj vody. Pokud jde o stravu, nejsou sloni nároční - rádi se ale pasou na šťavnaté trávě a s chutí žerou také listí stromů. Nezřídka se stane, že větší rodina doslova zlikviduje celý strom, kam nedosáhnou ani chobotem, tam zkrátka slon povalí. Sloni jsou také známí tím, že občas vyplení i sudy s kvasícím ovocem a přivodí si stavy opilosti.

Kuchařem v safari parku
Jak uskladnit listí na celou zimu, jak připravit kaši pro hrabáče nebo naporcovat maso šelmám se mohou zájemci dozvědět v rámci jedinečného programu Kuchařem v safari parku.

Zájemce si vybere jeden z jídelních lístků dvorských zvířat a za asistence odborníků na výživu ho připraví.

"Závěrem programu pak naši kuchaři v zácviku potravu vybranému zvířeti předloží a ověří si, zda postupovali správně," popisuje vedoucí oddělení výživy zvířat Monika Ptáčková.

Program je určený výhradně pro lidi starší 18 let.
Cena: 3900 korun
Duben-říjen, úterý a čtvrtek kromě státních svátků