Petr Spálený oslavuje jubileum speciální kompilací 80 / Největší hity & duety

21.03.2024

Když se řekne Petr Spálený, vybaví se člověku sugestivní hlas, netuctové písně a v neposlední řadě neobyčejně obyčejný muž.

Muž, který se nevyžívá v okázalých gestech ani slovech, a i přes úspěšnou kariéru lemovanou desítkami, ne-li stovkami hitů s velkým H, zůstává pořád svůj. A právě takový pohled na zpěváka, skladatele, kytaristu a bubeníka s typickým knírem nabízí i nová kompilace "80 / Největší hity & duety", která slaví příchod Spáleného jubilea (22. 3.) a kterou sestavil diskžokej, hudební publicista, textař, rozhlasový dramaturg a moderátor Miloš Skalka. Podívejte se na video teaser: zde.

"Vzhledem k tomu, že Petrovi Spálenému už vyšla řada nejrůznějších kompilací, nechtěl jsem na tomto výběru k jeho kulatému životnímu jubileu donekonečna opakovat nahrávky, které jsou k mání prakticky na všech dosavadních výběrovkách. Ale zase, na druhé straně, bez prvních pěti skladeb této kompilace – stejně jako bez Andělů – by v Petrově profilu přece jenom něco citelně chybělo. A posluchači by proto mohli mít oprávněný pocit, že je někdo (v tomto případě já) o něco oklamal. Tolik na vysvětlenou ke konečné sestavě nahranek, která nezapomíná ani na 'manželské duety'," komentuje svůj výběr Skalka.

Tato Kompilace obsahuje celkem 23 písní a kromě hitovek tzv. na první dobrou mezi nimi najdeme i ty méně známé, ale pro Spáleného i jeho kariéru neméně důležité. Zvláštností jsou pak v názvu kompilace zmíněné duety, a to ať už s jubilantovou manželkou Miluškou Voborníkovou (Mně se zdá, Bílá vila, Smrt a dívka a Baby nejsem dáma), Danem Bártou (Já ho jen od vidění znám) nebo s jedním ze zásadních textařů (nejen) Spáleného písní Zdeňkem Rytířem (Dítě Štěstěny a Absolutní žena).

Ač Spálený začínal s hudbou jako bubeník v různých amatérských dixielandových a rock'n'rollových souborech, start jeho vskutku profesionální hudební kariéry se datuje k roku 1967, kdy získal angažmá v Divadle Apollo.

"To byl klíčový okamžik. Doslova všechno se zprofesionalizovalo, protože jsme se dostali pod křídla Státního divadelního studia. Z úplné divočiny to najednou dostalo pevný řád. Šlo nejen o divadlo, ale také o zájezdy po republice nebo o zkušebnu, kterou jsme měli v Redutě, kde jsme chystali a pilovali nové věci. Ušili nám tehdy také fialová saka," vzpomíná se smíchem Spálený na dobu, kdy také vydal svůj první česky zpívaný velký hit "Plakalo bejby", kterým ne náhodou začíná i narozeninová kompilace. Sám oslavenec k němu dodává: "Ohlas na můj česky zpívaný singlový debut byl natolik příznivý, že bylo jasné, kudy povede příští cesta."

Jak ukázal čas i množství písní, zvolená cesta byla více než správná. Ze jména Petr Spálený se během cesty stala zcela unikátní značka vymykající se obvyklým žánrovým či stylovým žánrům. Někdy převzaté, ale především původní, k tomu trocha vzpomínkového bigbítu, spousta kvalitního melodického popu či špetka country inspirací. To vše pak sjednoceno důvěryhodným basbarytonem sympatického chlapíka s neodolatelným knírem, s nímž kromě nové výběrovky můžete slavit i osobně na koncertech, kterých i přes jeho požehnaný věk rozhodně není málo.

Autor: Lukáš Krajčo
FOTO: Pavel Jasanský