Praha získala světové ocenění za design městského nábytku i retro tramvaj

11.07.2019

Praha získala dvě ocenění v prestižní mezinárodní soutěži Red Dot Design Award, která každoročně patří k celosvětově nejvýznamnějším událostem v oblasti designu. Výsledky letošního ročníku soutěže byly vyhlášeny v pondělí večer v německém Essenu, kde za hlavní město převzal ocenění radní pro majetek Jan Chabr.

"Porota ocenila Prahu za design vyhlídkové retro tramvaje T3 Coupé a za podobu městského mobiliáře, který dokonce získal nejvyšší možné ocenění Best of The Best. Je to velký úspěch, který je oceněním jak pro samotné designéry, tak pro všechny, kteří se na výběru jejich designu podíleli. Je to také důkaz, že Praha patří mezi moderní světové metropole a směřuje správným směrem," říká radní Jan Chabr.

Autory městského nábytku, který se nyní může pyšnit celosvětově nejrespektovanějším oceněním za design, jsou Michal Froněk a Jan Němeček ze společnosti Artěl. S návrhem na design setu lavičky, koše a stojanu na kola uspěli v soutěži, kterou vyhlásil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Red Dot Design Award z tohoto setu získaly odpadkové koše - závěsný a volně stojící. Lidé je mohou spatřit například ve Stromovce, na Petříně či na Strossmayerově náměstí.

Za designem tramvaje T3 Coupé stojí Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) a studio Anna Marešová designers. Celý projekt se rodil zhruba dva roky, představen byl pak na konci minulého roku. Komerční provoz tramvaje, kterou je možné si za poplatek pronajmout, funguje od loňského listopadu.

Red Dot Design Award, ocenění za produktový a komunikační design, uděluje centrum Severního Porýní-Vestfálska ve městě Essen. Od roku 1955 mohou designéři a výrobci přihlašovat své produkty či jejich koncepty, výsledky jsou zveřejňovány na každoročním ceremoniálu. 


Foto: Petr hejna (DPP)

https://www.praha.eu