Primátor a ministr průmyslu a obchodu otevřeli unikátní školní laboratoř

03.09.2019

Unikátní školní laboratoř s chytrým domem mají nově ve Smíchovské střední průmyslové škole. V dnešní první školní den ji otevřel primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib a ministr průmyslu a obchodu ČR Karel Havlíček. Laboratoř vnikla díky dotaci hlavního města Prahy a jejím partnerem je Centrum města budoucnosti Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT. Bude sloužit především pro praktickou výuku.

Primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib uvádí "Jsem rád, že Smíchovská střední průmyslová škola začala zavádět moderní a inovativní metody výuky. Nová školní laboratoř navíc jasně ukazuje, že internet věcí není vzdálená budoucnost, ale realita. Pevně věřím, že se podobnou cestou vydají i ostatní školy a školská zařízení a časem se stane standardem."

Jde o jednu z prvních laboratoří internetu věcí v ČR, jejíž součástí je chytrý dům. Ten v nové laboratoři umožňuje s pomocí senzorů regulovat osvětlení, ventilaci a další rozvody. Samotnou laboratoř, v které je umístěný, vede absolvent SPŠ Jan Tesař. Právě spolupráce a zapojení absolventů, stejně jako aktivní studenti, je pro školu klíčová.

Ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík říká: "Jsem na ně hrozně pyšný a hrdý, díky nim se tu daří dělat věci, které nejsou na středních školách úplně běžné. Naše škola například dělá pro Českou republiku partnera ve vesmírném programu, děti ve věku 12 až 15 let vozíme na tyto kempy."

Studenti za pomoci a za konzultací absolventů v rámci vývojářského Studia 301 vytvořili například unikátní virtuální prohlídku koncentračního tábora Osvětim, nyní pracují na virtuální prohlídce pevnosti Terezín.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček dodává: "Smíchovská střední průmyslová škola by mohla být vzorem pro ostatní školy v České republice. Mimo jiné i proto, že v současné době připravuje nový obor vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti. Nadchla mě také příprava a projekty studentů v souvislosti s virtuální realitou."

Na Smíchovské SPŠ se vyučují moderní obory z oblasti informačních technologií, jako jsou už zmiňovaná virtuální a rozšířená realita, internet věcí či robotika. Škola pro letošní školní rok obdržela 564 přihlášek, což je téměř čtyřnásobek nabízené kapacity.