Projekt Počítače dětem již řadu měsíců pomáhá potřebným rodinám

12.07.2021

Projekt pomáhá rodinám, které nemají prostředky svým dětem pořídit výpočetní techniku, která se stala klíčovou součástí školní výuky. A i když distanční výuka již pro žáky a studenty skončila, počítače budou pro studium potřeba víc než kdy dříve.

Projekt Počítače dětem pomáhá nejen rodinám zasaženým pandemickou krizí. Do budoucna se zaměříme na pomoc matkám samoživitelkám a dětským domovům.

Ve spolupráci s Nadací Nova a herečkou Míšou Badinkovou, známou ze seriálů TV Nova, Počítače dětem předaly výpočetní techniku desetileté Shagaf, žákyni 4. třídy základní školy. Spolu s rodinou se přestěhovala do České republiky ze Sýrie, kde rodina neměla vhodné a bezpečné podmínky pro výchovu a vzdělání svého jediného dítěte.

Rodina je kvůli jazykové bariéře znevýhodněná v zaměstnání, matka vůbec nemluví a nerozumí česky. Příjem do rodiny tedy přináší pouze otec, který pracuje ve skladu zboží, ten mluví česky dobře. Malá Shagaf hraje na kytaru, ráda tancuje, mluví česky, arabsky a s tatínkem se nově učí i italsky.

Rodina měla zapůjčený počítač ze školy, ale je zastaralý a dívka se nemohla téměř připojovat, navíc počítač musí po distanční výuce vrátit. A tak neskrývala nadšení, když se jí rozhodla pomoci Nadace Nova a počítač jí věnovat. Malá Shagaf se těší, jak se naučí psát všemi deseti na počítači a jak se bude s tatínkem věnovat italštině.