Radioservis vydává další případ detektivní kanceláře Ostrozrak

13.11.2023

Závěrečná část detektivní trilogie Josefa Škvoreckého a Jana Zábrany se odehrává v roce 1941.

Doktor Pivoňka z detektivní kanceláře Ostrozrak tentokrát pátrá po vrahovi šéfredaktora kolaborantských novin. Ten byl během večírku otráven cyankáli z ampulky, které se přidělují jen význačným nacistickým pohlavárům…

Josef Škvorecký a Jan Zábrana: VRAŽDA V ZASTOUPENÍ 

Kdo otrávil šéfredaktora kolaborantského deníku? A jak s tímto případem souvisí záhadný inzerát, tajná schránka s kompromitujícími materiály a známá herečka s nevalnou pověstí?

Československo v období protektorátu. Všudypřítomný strach, nedůvěra a podezíravost, neboť za každým rohem může číhat potenciální udavač. V této dusivé atmosféře se odehrává Vražda v zastoupení – třetí případ doktora Pivoňky a zároveň závěrečná část detektivní trilogie Josefa Škvoreckého a Jana Zábrany. Napínavý příběh se odehrává v roce 1941.

Detektiv Pivoňka ze soukromé kanceláře Ostrozrak má za úkol vypátrat vraha šéfredaktora kolaborantských novin, který byl otráven během večírku.

Jak se záhy zjistí, šlo o cyankáli pocházející z ampulky, které se přidělují jen význačným nacistickým pohlavárům. S pátráním detektivovi pomáhá jeho přítelkyně Boženka, swingová

zpěvačka, která už si získala renomé na pražské jazzové scéně a je zároveň velmi zdatnou luštitelkou hádanek, křížovek a hlavolamů. S případem souvisí jeden záhadný inzerát, tajná schránka na neznámém místě a také známá česká herečka, která se kvůli kariéře zaprodala nacistům.

I přes složitost doby ani tento díl oblíbené detektivky nepostrádá humor a ironický nadhled. Podle knihy byla v roce 1987 natočena televizní inscenace se Zdeňkem Černínem a Natálií Mukařovskou v hlavních rolích, podle celé trilogie (Vražda pro štěstí, Vražda se zárukou a Vražda v zastoupení) v roce 2000 natočil režisér Karel Smyczek televizní seriál Případy detektivní kanceláře Ostrozrak s Ondřejem Vetchým a Barborou Srncovou v hlavních rolích.

Současně vychází komplet

3 PŘÍPADY DETEKTIVNÍ KANCELÁŘE OSTROZRAK

Komplet obsahuje:

Detektivní trilogie Josefa Škvoreckého a Jana Zábrany

Případy doktora Pivoňky z prvorepublikové detektivní kanceláře Ostrozrak

Vražda pro štěstí (1962)

Čte Martin Preiss
Nahrávka z roku 2020
5 hodin 34 minut

Vražda se zárukou (1964)

Čte Michal Bumbálek
Nahrávka z roku 2022
5 hodin

Vražda v zastoupení (1967)

Čte Lukáš Hlavica
Nahrávka z roku 2023
5 hodin 33 minut

Novinku i již dříve vydané příběhy můžete objednávat na e-shopu: www.radioteka.cz, nebo přímo v prodejně Radioservis, Vinohradská 12, Praha.

Autor: Petr Mráček
Foto: Radioservis