REKONSTRUKCE POLOPÁSOVÉHO VOZU PŘI PŘÍLEŽITOSTI 100. VÝROČÍ ZNAČKY CITROËN

22.05.2019

ZLATÝ SKARABEUS, VÝZVA PRO MLÁDEŽ

  • V roce 2016 byla zahájena rekonstrukce prvního automobilu, který v roce 1922 překročil Saharu, což byl polopásový vůz Citroën pojmenovaný "Zlatý skarabeus".
  • Replika byla představena 13. května v technickém muzeu Musée des Arts et Métiers (Muzeum umění a řemesel) v Paříži za přítomnosti partnerů tohoto školního projektu.
  • Polopásové vozidlo, které v přesné kopii vyrobili středoškolští a vysokoškolští studenti techniky, se od června bude účastnit oslav 100. výročí značky Citroën a v červenci bude vystaveno na akci "Rassemblement du Siècle" (Setkání století).

Citroën je historickým partnerem školního projektu, k němuž přispěl mnoha způsoby: zápůjčkou vozu (B2 Type HP model K1, který jako první automobil v historii přejel v prosinci 1922 Saharu), finanční, technickou a logistickou podporou a medializací akce. To vše bylo impulsem pustit se do rekonstrukce "Zlatého skarabea".

Cílem nebyla jen rekonstrukce, ale též vystavení repliky "Zlatého skarabea" vedle jeho historické předlohy během oslav stého výročí založení značky v roce 2019, především při příležitosti:

  • VÝSTAVY ANNIVERSAIRE CENTENAIRE CITROËN (STÉ VÝROČÍ CITROËNU) (Paříž, polovina června 2019): replika "Zlatého skarabea" se zúčastní pařížské akce na oslavu výročí zrodu značky Citroën v Paříži v roce 1919.
  • CROISIÈRE VERS L'OUEST (VÝPRAVA NA ZÁPAD) (Paříž, 18. července 2019 v 8:00): Vyjížďka po Champs-Elysées od náměstí Svornosti (place de la Concorde) k CCFA (Comité des Constructeurs Français Automobiles - Výbor francouzských automobilových výrobců) se sídlem na place Charles-de-Gaulle poblíž Vítězného oblouku ve směru na Ferté Vidame, kde sídlilo testovací centrum Citroënu.
  • RASSEMBLEMENT DU SIÈCLE (SETKÁNÍ STOLETÍ) (Ferté Vidame, 19.-21. července 2019): Vůz bude představen v pojízdném stavu, aby ho každý mohl vidět v pohybu.

"V letošním roce 100. výročí značky Citroën získává rekonstrukce "Zlatého skarabea" novou zvláštní dimenzi. Tento projekt by se André Citroënovi rozhodně líbil. Jsme hrdí, že jsme jej mohli podpořit a zúčastnit se tohoto školního projektu, jehož výsledkem je zcela věrná replika původního polopásového vozidla.

Autory těchto dvou vozů sice dělí 100 let, ale spojuje je stejná vášeň. Přijďte se na výsledek podívat na akce pořádané k 100. výročí značky Citroën: v polovině června do Paříže na výstavu pod širým nebem a pak v červenci v regionu Perche na Rassemblement du Siècle." Linda Jackson, generální ředitelka Citroën.

Připomínáme, že rekonstrukce Zlatého skarabea začala v červnu 2016. Tento odvážný projekt byl nejprve představen na stánku Citroënu na výstavě Rétromobile v únoru 2017 a v říjnu téhož roku byl vystaven v Musée des Arts & Métiers při příležitosti Svátku věd. Ve stejné době bylo do virtuálního muzea značky zařazeno další polopásové vozidlo pojmenované "Croissant d'Argent" (Stříbrný srpek): www.citroenorigins.fr

Akce, při které účastníci a partneři projektu představí repliku Zlatého skarabea, je příležitostí podělit se o detaily a historky z realizace projektu rekonstrukce, kterého se zúčastnilo 160 studentů středních a vysokých škol spolu se 40 pedagogy, jež se do projektu zapojili bezpochyby se stejným zápalem jako posádka přejezdu Sahary v roce 1922. Je to také příležitost (znovu) se seznámit s týmem, který sestavil André Citroën z 10 mužů a fenky Flossie, která později inspirovala kreslíře Hergého pro psa Filutu doprovázejícího Tintina při jeho dobrodružstvích!

Již nyní si můžete prohlédnout fotografie i tiskovou dokumentaci asociace "Des Voitures & des Hommes", která stála u vzniku projektu rekonstrukce Zlatého scarabea: https://bit.ly/2VY3zMm

Více o projektu "Scarabée d'Or, un défi pour la jeunesse" ("Zlatý skarabeus, výzva pro mládež"): https://fr.calameo.com/read/005535112245c83b6f92d

C AUTOMOBIL IMPORT s.r.o.