Řemeslníci v ČR: Podceňovaní i nenávidění
Situace na trhu práce je v České republice pro uchazeče o zaměstnání dlouhodobě skvělá. Od roku 2017 se nezaměstnanost drží pod hranicí 4 %, což je v rámci EU absolutní špička.
Statistiky navíc uvádějí, že v České republice dlouhodobě chybí statisíce zaměstnanců na volná pracovní místa, a to zejména v technických učebních oborech. O ty však dlouhodobě není zájem. Zatímco starší generace řemeslníků vyučených za minulého režimu odchází pomalu na zasloužený odpočinek, mladí se k řemeslům, která často považují za špinavé a fyzicky náročné profese, vůbec nehrnou.
Důvodů pro tento trend existuje mnoho. Chybu je určitě třeba hledat také u rodičů dětí, kteří často tlačí své děti ke studiu oborů, které jim podle jejich názoru zajistí budoucnost v teplé kanceláři. To sice bývá často pravda, nicméně druhou stranou mince je, že drtivá většina tzv. "kancelářských krys" pracuje za výrazně nižší mzdu, než jejich rukama se živící kamarádi.
Typickým případem profese, která dlouhodobě řeší podstav, jsou zámečníci. Ti již po třech letech na odborném učilišti mohou najít zajímavé a dobře placené pozice nejen ve výrobě klíčů a autoklíčů, zámečnictvích a automotive průmyslu, ale postupem času se mohou vypracovat na ceněné řemeslníky s vlastní praxí.
Asi každému z nás se alespoň jednou v životě stalo, že jsme si při zamykání zabouchli klíče zevnitř, nebo nějakým nepochopitelným způsobem zabouchnout autoklíč uvnitř vozidla. Ztráta klíče nebo autoklíče také nepatří k ojedinělým problémům. A ruku na srdce, kdo si od srdce nezanadával, proč musí platit 1 500 korun za otevření zámku, které trvá několik vteřin?
Samozřejmě, zkušený a odborně způsobilý zámečník musí ročně absolvovat spoustu školení a certifikací, nicméně za vysokými cenami služeb stojí něco úplně jiného. Dlouholetý podstav všech řemeslných profesí vytváří prostředí takřka bez konkurence a řemeslníci jsou dnes zasekaní na měsíce dopředu.
Otázkou potom zůstává, proč na učebních oborech nestuduje více dětí. Kdo by přeci nechtěl, aby jeho ratolest jednou vydělávala víc než doktor nebo právník, byť by se jednalo o práci, při které si čas od času umaže ruce.
komerční sdělení