Rodinný dům: Jak ušetřit na projektu a neudělat přitom chybu

04.01.2021

Naplněním představ o dokonalém životě je pro mnoho lidí stavba rodinného domu a následný život v něm. Před samotnou realizací si ovšem jen málokdo dokáže přesně představit, kolik nástrah a potenciálních problémů na cestě k vysněnému bydlení na každém rohu čeká. Přitom stačí na začátku neudělat chybu a správně se rozhodnout.

Projekt jako cesta ke štěstí

Nejdůležitější fází výstavby rodinného domu nejsou ani správně vybudované základy, ani neprotékající střecha, ale samotný projekt. Kdo se rozhodne ušetřit právě zde a dům si na čtverečkovaném papíru stvoří bez odborného vzdělání sám, zadělává si na obrovské problémy.

Důvodem k tomuto kroku a následné výstavbě svépomocí bývají samozřejmě finance. Odborné rady kvalitního architekta či projektanta stojí desetitisíce nebo i statisíce korun, a ne všichni tyto peníze chtějí a mohou na samotném začátku investovat. Naštěstí se zde nabízí daleko levnější varianta - typový projekt domu.

Na internetu se dnes pohybuje spousta firem zabývajících se nejen výstavbou rodinných domů na klíč, ale také tvorbou typových projektů s nejrůznějšími dispozicemi a orientací podle světových stran. Ze stovek projektů si vybere opravdu každý. Poté stačí konzultovat výběr s nezávislým projektantem nebo zaměstnancem firmy, se kterou jste se rozhodli stavět, a výrazná úspora je na světě.

Renomované stavební firmy už v dnešní době umožňují klientům přijít s vlastním projektem, který si následně v rámci cenové nabídky sami zpracují do vlastních standardů, a navíc klientům umožní individuální změny, díky nimž se z původně dobrého projektu stane projekt dokonalý.

Obrovskou výhodou tohoto postupu je také fakt, že neoslovujete stavební firmy s hotovým projektem, za jehož předělání budete možná následně znovu platit peníze, ale ponecháte vítězné stavební firmě flexibilitu ve zpracování vlastní verze katalogového domu. To vše často pouze na základě dodaného půdorysu, na jehož základě vám firmy zpracují cenovou nabídku. Ta je spolu se standardy a renomé stavební firmy nejdůležitějším faktorem při výběru dodavatele vašeho vysněného rodinného domu. 

Fotka od anncapictures z Pixabay