Rozhovor s hercem Štěpánem Kozubem

01.05.2020

Je Štěpán Kozub jako herec šťastný a spokojený? Jaké má životní motto? Přečtěte si celý rozhovor a dozvíte se zajímavé věci ze života známého herce a úspěšného "tygra"!

Co pro vás znamená online projekt Tři Tygři? Je to splněný sen, zábava, seberealizace?

Tři TYGŘI jsou pro mě kombinací více věcí. V první řadě je to absolutní tvůrčí svoboda, kterou při práci miluju. Je to taky obrovský adrenalin, protože se jedná pokaždé o čistou improvizaci. A v neposlední řadě je to také splněný sen, protože značku třech tygrů budujeme už několik let.

Kam až se chcete s youtube kanálem Tři Tygři dostat? Co je vaše meta a cíl?

Před asi dvěma lety bylo naším cílem vytvářet hraný video obsah s širším zásahem do veřejnosti. Což už se vlastně částečně děje. Myslím, že v tuto chvíli můžu mluvit i za kluky, když řeknu, že bychom rádi udrželi určitý standard našeho obsahu. Máme velké plány. Tvořit vlastní seriály, krátké, ale i celovečerní filmy...to je momentálně náš největší cíl.

Nyní máte 95 tisíc odběratelů, což je velký úspěch. Co byste poradil začínajícím autorům? Jak se dá získat takový velký počet fanoušků?

Nevím, co bych poradil, ale jsem přesvědčený, že za každým úspěchem stojí několik faktorů. U nás to asi bylo hlavně to, že se potkala parta lidí, kteří to chtějí dělat podobně a slyší na sebe. A pak už jenom dřina, dřina a dřina. Za vším stoji systematická a dlouhodobá práce. Někdy pracujeme i 12 hodin denně. Mozek se nezastaví. Nohy si neodpočinou. Ale to nevadí, milujeme to.

Kde všude vás můžeme vidět hrát? V divadle? V televizi? Prozraďte, na čem pracujete.

Je toho víc. Divadlo hraju především a hlavně v Ostravě v divadle MÍR. Tam jsem doma. Kromě tygrů také točím pro televizi nebo film. Nedávno jsme natočili první díl seriálu Skoro na mizině, který je možné vidět na YouTube. Hraju také v seriálu "Místo zločinu Ostrava", TV film "Bůh s námi", "Zahradnictví", "Všechno bude" a další...

V létě by měla být také premiéra filmu Zátopek od Davida Ondříčka, kde hraju taky.

Co je pro vás úspěchem a štěstím?

Úspěch je pro mě pocit zadostiučinění, že věci, kterým obětujete energii, čas a úsilí, se vám vrací. Nemusí jít o peníze nebo slávu, ale o ten pocit. O odkaz. To, že tady po sobě nechám nějaký otisk, je pro mě klíčové. Pokud se mi to podaří, myslím, že lze mluvit o úspěchu i štěstí zároveň.

Jste jako herec šťastný a spokojený?

Těžká otázka. Já vlastně nevím. Snažím se být. Víte, herectví je zvláštní profese. Nevyzpytatelná a někdy i zákeřná. Ale umí být i fascinující a něžná. Je to jako se ženou.

Jaké kreativní profese jste si vyzkoušel a vracíte se k nim, protože vás baví? Píšete scénáře? Režírujete? Jste básník? Malíř?

Tak snažím se i psát. Napsal jsem divadelní hru, která už měla svou premiéru, zkusil jsem si i režii, hraju. Píšu skeče. Těch věcí je spousta, ale všechny tak nějak souvisí s tou hereckou profesí. Miluju kreativní práci. Svobodu. Humor. Lidi.

Jak váš život ovlivňuje, že jste mediálně známý? Zažíváte zajímavá setkání s fanoušky na ulici, v baru či jinde?

Ano, stává se to. Patří to k tomu, co dělám. Někdy je to fajn, někdy ne. Někdy na mě lidi křičí, tykají mi a sahají na mě. To mi nepřijde úplně ok. Ale nestěžuji si, prostě to tak je. Ale někdy jsou naopak velmi milí. Tak si s nimi i rád popovídám. Je to různé.

Máte čas na koníčky? Sbíráte například mince, známky, podvazky fanynek?

Zjistil jsem, že vlastně koníčky nemám. Toho času není zas tolik, a když už je, snažím se relaxovat. Když je hezky, rád griluju na zahradě. Sekám trávu nebo kouknu na nějaký fajn dokument. To mě baví, dokumenty mě baví. Mám také rád dobrý thriller, ale i dobrou pohádku. Ale v současné době jedu hodně na dokumentech na Netflixu. To je velká paráda.

Jaký humor máte rád? Kdo vás vždycky dobře pobaví?

Každý, který je přesně trefený. Mám rád humor, který provokuje. Který se pohybuje na hraně. Taky černý humor mě baví. Mam rád ironii. Ale taky slovní humor. Obecně miluju humor. Bez něj už bych to asi nedal. Život je dost komplikovaný, takže díkybohu za to, že se umíme smát.

Jak sám sebe vidíte za 10 let? Čeho chcete dosáhnout?

Vždycky, když se mě někdo na tohle zeptá, tak znejistím (takže i teď). Opravdu nevím. Bylo by fajn být dobrým člověkem, otcem, přítelem. Pokud se mi tohle podaří, budu spokojený.

Co vy a sport? Máte nějaký v oblibě?

Jo, občas chodím do fitka. To mě baví. Rád sleduju hokej. Vždycky mi byly blízké bojové sporty, ale pouze pasivně.

Jaká je vaše vysněná role ve filmu?

Takovou roli nemám. Beru věci tak, jak přijdou, a do některých jdu, do jiných zase ne. Podle pocitu.

Závěrečná otázka. Jaké je vaše životní motto?

Moje motto je: BOJUJ!! (smích)

Děkuji za rozhovor

Honza Vavřička

Foto: archiv Štěpán Kozub