Rozhovor s hudebnicí Electric lady Terezou Rays

08.06.2020

Obohacujeme naší exkluzivní sekci Osobnosti o další zajímavý rozhovor. Tentokrát s všestrannou hudebnicí Electric lady Terezou Rays. 

Z jakého posledního songu nebo klipu máte radost?

Poslední píseň je koronavirová šílenost NO MORE QUARANTINE, v překladu - už nechci karanténu. 

V současné době ale pracuji na největším projektu svého života, a to je trilogie, ta vyjde letos po částech. Je to věc, kterou jsem připravovala minulý rok a letos jej realizujeme. Myslím, že toto dílo bude až první pořádné, které budu moci v zahraničí prezentovat s hlavou vztyčenou.

Je to první dílo, na kterém se podílí produkce agentury Nemoros. V podstatě jde o změnu zvuku Electric Lady, jde o změnu žánru a díky agentuře mohu pracovat s Nigel Lowisem, významným producentem od Céline Dion, Stevie Wonderem a dalšími.


Co pro vás znamená úspěch? Co považujete za zatím největší úspěch?

Úspěch pro mě znamená asi nějakou satisfakci za 15 let dřiny, možná pro mě znamená finanční zajištění za práci, kterou dělám a že má smysl. Větší váhu tomu nepřikládám. 

Můj největší úspěch vidím v tom, že jsem ani po 15 letech s muzikou neskončila, i když to bylo velice velice tvrdé a těžké kolikrát ustát životní situace.

Kde se vidíte za 5 let? Plánujete zůstat ve světě hudby?

Hudbě jsem dala vše, s hudbou budu umírat. Jako kytaristka se v poslední době cítím zodpovědnost za poctivý boj proti téhle přepolitizované společnosti. Myslím, že je mým posláním otevírat lidem mysl.

Čím jste chtěla být, když jste byla malá?

Taxikářem.

Kdy a kde vás můžeme vidět a slyšet naživo?

Podívejte se na stránky: www.electriclady.cz, tam uvidíte všechny naše akce. Hrajeme teď tour s kapelou Wohnout, a mimo jiné máme i další akce, ale díky koronaviru je teď vše rozházené jinak než bylo v plánu.

Popište vaši kapelu, prosím.

Naše těleso je trio, já hraju na kytaru, zpívám. Basskytarista se jmenuje Marsie Marek Cába, je to velice nadaný kluk, třetím členem je Lukáš Tričler, taky hodně šikovný bubeník. 

Se kterými zpěváky a zpěvačkami se vám výborně spolupracovalo? Například při společných koncertech, akcích, natáčení apod.

Nejlépe se mi spolupracovalo v poslední době s Pepou Vojtkem, je to profesionál v oboru, spolupracovali jsme nyní na naší trilogii, účinkoval v klipu. Jak říkám profesionální výkon od Pepy.

Další vzpomínka je třeba na Ivana Krále, natáčela jsem tenkrát píseň A Part Of My Heart, pamatuji si, že byl velice slušný a nic nebyl problém. Také jsem si užívala s kytarou hostování u Rytmuse nebo Olgy Lounové ve Fóru Karlín anebo předskokanství Mandrage, J.A.R, atd.

Máte hudební idol, se kterým byste se chtěla potkat na pódiu, ve studiu či u kávy?

Lenny Kravitz. Osud to asi nechce, ale nedaří se a nedaří zahrát si s ním na pódiu. Letos už to skoro vypadalo a.... koronavirus :/.

Co je pro vás v životě nejdůležitější?

Dobré srdce a poctivá práce.

Co je podle vás štěstí? Kdy jste šťastná?

Když dělám hudbu.

Jaký je Váš nejoblíbenější vlastní song? Na co se máme určitě podívat na Youtube?

My Guitar, na Youtube asi není, ale doporučuji skladbu Producer, tu mi zakázali v několika televizích po celém světě. Zatím je to klip s největším zhlédnutím, co mám.

Jaké máte plány do nejbližší budoucnosti?

S trilogií letět do USA a najít spolupráci s velkým labelem.

Pokud jsou mezi našimi čtenáři muzikanti, co byste jim doporučila? 

Pro každého, kdo skládá a tvoří hudbu s přesahem do zahraničím doporučuji spolupracovat s agenturou Nemoros. Je to ta nejlepší cesta k úspěchu a výdělkům. Více na www.nemoros.cz.

Děkuji za rozhovor

Honza Vavřička

Foto: osobní archiv Electric Lady Terezy Rays. Foto k nám do redakce poslala Tereza Rays.

Úvodní foto: Ivan MladenovFoto k nám do redakce poslala Tereza Rays.

O Electric lady Tereze Rays

Tereza Rays je kytaristka, zpěvačka, skladatelka, toho času i kostymérka (v rámci vlastních klipů) a produkční ve vlastní tvorbě. Živí ji hudba, učí, skládá, hraje v kapele Electric Lady, což je těleso, které založila r. 2013, před tím, než odjela do USA na tři měsíce hrát na ulici s kamarádkou zpěvačkou Mirkou Novak. 

Po návratu z USA dala dohromady hudební trio a s tím vyhrála 1. místo v prestižní mezinárodní soutěži Blues Alive

S deskou Wicked vyhrála 1. místo v Los Angeles a roku 2021 má jet přebírat hudební cenu za nejlepší rock popovou kompilaci roku 2020. 

Největší zážitek s hudbou jsem měla při natáčení desky Electrical v USA roku 2015. Při návratu ze mne světová ikona hudebních nástrojů, především elektrických kytar Fender udělal firemní hráčku a vlastně doposud jsem asi jediná v ČR, kdo tím firemním hráčem je.