Rozhovor s Jurajem Lojem

27.05.2022

Hrát v romantické komedii pro mě byla výzva.

V Prezidentce hrajete poradce české prezidentky. Tvoříte komické duo s Veronikou Kubařovou. Jak se vám s ní hrálo?

Verču jsem znal z jiných projektů, které jsem viděl jako divák, a na spolupráci jsem se hodně těšil. Máme spoustu společných známých ze Slovenska, kteří mi o ní říkali, že je úžasný člověk a pozitivní osoba. To se mi naprosto potvrdilo.

Čím vás nadchl scénář k Prezidentce?

Bylo to velmi zajímavé počtení a hlavně mě zaujal samotný nápad. Česká prezidentka se trochu podobá "naší" Zuzaně Čaputové, což mi bylo velmi sympatické a blízké. Když jsem si scénář poprvé přečetl, bavily mě vtipné situace, kterých je v něm spousta. Nikdy jsem netočil romantickou komedii, takže to pro mě bylo nové a velká výzva.

Co konkrétně pro vás bylo nové, nevyzkoušené?

Z hereckého hlediska hlavně vybalancovat vtipnost a uvěřitelnost, protože já s Veronikou reprezentujeme ve filmu komickou linku. Takže to bylo o neustálém hledání, co ještě uvěřitelné je, a co už není.

S Rudolfem Havlíkem jste se potkal poprvé. Jaké to bylo setkání?

Ruda je neskutečně milý člověk a připravený režisér. Zároveň nám dával volnou ruku, a to pro mě bylo hodně osvobozující. Umím improvizovat na place, a to, že je tomu nakloněný, mi dalo velkou svobodu. Komunikace s ním byla velmi otevřená. Za to jsem moc rád.

Producentkou Prezidentky je Šárka Cimbalová, se kterou jste se potkal na Šarlatánovi. Byla to ona, kdo vás oslovil?

Je pravda, že Šárka chtěla, abych hrál v Prezidentce, protože spolupráce na Šarlatánovi nám vyšla. Byl jsem moc rád, že mě oslovili. Byla to taková vzájemná radost.