Rozhovor s vítězem Men's Physique 2022 Tomášem Svobodou

12.10.2022

Nenechte si ujít rozhovor s vítězem Men's Physique do 182 cm Tomášem Svobodou.

Co pro vás znamená úspěch? Co považujete za svůj zatím největší úspěch?

Úspěch je pro mě jednak ocenění vložného úsilí, času, energie a financí, například vítězství na soutěži. Ale také to, když se dokážu zlepšit a posunout vpřed, když se nechám inspirovat nebo se dozvím něco nového co mi pomůže se zdokonalit, když získám nové zkušenosti, vzpomínky či známosti. Každé takové zlepšení považuji za úspěch.

Ve sportu je mým největším úspěchem zatím letošní vítězství na Mistrovství České republiky v kategorii Men's Physique do 182 cm a následná nominace do reprezentace. Přineslo mi to kromě medaile hlavně vědomí, že jsem se od minulého ročníku zlepšil a s tím i motivaci zlepšovat se dál. Dále zkušenosti do dalších závodů, skvělý zážitek a nová přátelství.

Na jakém projektu nyní pracujete?

Nyní mám více různých cílů. Připravuji se na další závody, konkrétně na Mistrovství světa. Což je pro mě zatím největší výzva. Dále si dálkově dodělávám VŠ a ve zbývajícím čase pracuji na prvním produktu našeho vývojového studia, konkrétně na mobilní hře.

Kdo vás ve vaší profesní kariéře nejvíc podporuje?

Zprvu to byla rodina, nejbližší přátelé a můj trenér. Nyní hlavně má přítelkyně, která mi pomáhá a ulehčuje mi celou přípravu. Dále většina mých přátel a známých a už začínají i lidé, kteří mě znají pouze ze sociálních sítí, což je pro mě velký posun dopředu.

Máte nějaké životní motto, kterým se řídíte?

Asi nejdůležitější motto pro mě je "Každý úspěch začíná rozhodnutím to zkusit.". To platí pro všechno, i pro zdánlivé maličkosti. Závody v Men's Physique jsem v roce 2019 také jenom zkusil.

Jak si udržujete psychickou i fyzickou kondici? Co vám nejvíce pomáhá?

Základem je pro mě cvičení v posilovně. Hodně lidí to neví, ale cvičení je úžasná terapie. Mozek se soustředí pouze na cvičení a překonávání bolesti, a tím si odpočine od řešení problémů a přestanete se stresovat. 

Navíc na konci tréninku je vaše tělo zaplaveno adrenalinem a endorfiny, což také pomáhá proti stresu. A abych si udržel i nějakou kardiovaskulární kondici, tak jezdím na kole.

Psychickou kondici mi zajišťuje řešení problémů při programování, rozšiřování si znalostí z odborných knih nebo článků a občasné sledování AZ-kvízu.

Co vy a sledování filmů? Baví vás? Jaký máte vztah ke scifi a fantasy žánru?

Filmy sleduji rád, ale málokdy na to mám čas. Většinou je to večer jeden nebo dva díly seriálu a spát. Ale rád si občas udělám čas a zajdu do kina. Sci-fi a fantasy patří k mým nejoblíbenějším žánrům.

Máte pro naše čtenáře radu či doporučení jak být úspěšný ve svém oboru?

Myslím, že je velice důležité mít pozitivní vztah k tomu co děláte. Musíte mít chuť se v tom rozvíjet a zlepšovat. Je totiž nezbytné se aktivně snažit získávat nové znalosti a zkušenosti, a skrz ně se zlepšovat. A to nejdůležitější a také nejtěžší je vytrvat. I když se zrovna nedaří, je nutné se poučit z chyb a pokračovat dál. Dál se zlepšovat, dál na sobě pracovat.

Jak je podle vás v životě důležitá multipotencialita?

Určitě je to velká výhoda. Není to nezbytné, ale věřím, že pro život je to mnohem lepší. Samozřejmě nejvíce úsilí věnuji rozvoji toho, co mě baví a v čem chci být úspěšný, ale vždy se najde chvilka na vyzkoušení něčeho nového. Kdo ví, třeba to zkusíte, a chytne vás to na tolik, že se v tom začnete rozvíjet a zdokonalovat. Já jsem programátor a zkusil jsem posilovnu. Nyní je to nedílnou součástí mého života.

Jaký je váš vysněný vůz a kdo by v něm jel s vámi na první projížďku?

Aktuálně se mi nejvíc líbí BMW M5 CS nebo Nissan GT-R Nismo. A ze světa supersportů Koenigsegg Jesko.

Samozřejmě bych vzal na projížďku jako první přítelkyni, ale musel bych se za volantem krotit. A potom bych postupně svezl asi každého koho znám, přeci jenom to nejsou zrovna běžná auta a ten zážitek určitě stojí za to.

Jaké máte plány do nejbližší budoucnosti? Na co se teď těšíte?

Jak už jsem uvedl, aktuálně se nejvíc připravuji a těším na MS ve Španělsku. Bude to pro mě úplně nová zkušenost a věřím, že na ni budu ještě dlouho vzpomínat.

Instagram: https://www.instagram.com/tsvoboda_foton/

Děkuji za rozhovor

Honza Vavřička

Autor fotografie: Josef Adlt, Lucie Jandáková, www.photovibes.cz