Rozhovor se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

06.10.2021

Nenechte si ujít rozhovor se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou!

Jaká událost vás v poslední době potěšila?

Třeba vydání mého nejčerstvějšího (šestého samostatného) románu "Zákon Azylu". Je to městská fantasy, dobrodružný akční příběh o lovcích monster, ale i o vztazích mezi lidmi, o tom, kdo je člověku zároveň nejbližší a nejvzdálenější.

Co pro vás znamená úspěch? Co považujete za svůj zatím největší úspěch?

Úspěch je pro mě proces, ne statický stav. Být úspěšný znamená stále pokračovat, zlepšovat se, neustrnout. Největší úspěch je, že jsem se přes všechny překážky u psaní a publikování udržela.

Na jakém projektu nyní pracujete?

Momentálně na hard sci-fi povídce pro prestižní mezinárodní antologii "Life Beyond Us". Taky jsem začala spolupracovat s Honzou Kotoučem na románové trilogii z alternativní historie Českých zemí. Nejsou tam sice lodičky a letadýlka, ale zato vojáčci a muškety.

Kdo vás ve vaší profesní kariéře nejvíc podporuje?

Řekněme, že za svou profesní kariéru označím psaní, ačkoli to není moje jediná práce a nejsem spisovatelka na plný úvazek. Rodina je mi velkou oporou. Taky moji přátelé, beta-čtenáři, momentálně posádka nakladatelství Epocha - a všichni moji čtenáři. Ti, pro které moje knihy něco znamenají, i kdyby to byla jen dobrá zábava na cestu vlakem.

Máte nějaké životní motto, kterým se řídíte?

Mám dvě a vlastně nejsou příliš poetická:

"Kdo chce dojít k hoře, musí kráčet k hoře."

"Život je otázka priorit."

Jak si udržujete psychickou i fyzickou kondici? Co vám nejvíce pomáhá?

Ráda tančím, v současnosti chodím na bachatu. Taky pro mě hodně znamená cestování (proto experimentuji s Youtube kanálem Creepy Travels). Vždycky mě lákalo poznávat nová místa, jiné země - cizí řeč, básně, sochy a obrazy, neznámá jídla, neobvyklé krajiny, zarostlé trosky i nablýskané hypermoderní mrakodrapy. Pokaždé nasbírám pověsti, mýty, legendy, historii i místní zvyky, které jsou pro mě jádrem inspirace.

Popište nám váš vysněný ideální den, prosím.

Ráno vstanu, podívám se oknem na prosluněnou pláž a moře. Dopoledne píšu, odpoledne trávím s přáteli prolézáním starých památek. Večer ještě chci psát, číst si nebo jít posedět na drink.

Jaká je vaše největší zdravá závislost? Přiznáte se?

Četba a rešerše. Přiznávám, že v tom jsem vinna ve všech bodech obžaloby. Že bych prokrastinovala u videí roztomilých koťátek, to se mi nestane. Ale Wikipedie, TV Tropes a různé databáze článků, to je můj konec.

Co vy a sledování filmů? Baví vás? Jaký máte vztah ke scifi a fantasy žánru?

Mám ráda filmy (sci-fi, fantasy, ale nejen ty), vlastně raději než seriály, protože u těch nevydržím. Po několika dílech si začnu říkat, že bych možná měla jít dělat něco užitečnějšího než zírat do bedny.

Máte pro naše čtenáře radu či doporučení jak být úspěšný ve svém oboru?

U psaní dost pomáhá mít alespoň dvě ze tří následujících vlastností: píšeš jako bůh, jsi na osobní úrovni fajn, dodržuješ termíny uzávěrky. Myslím, že se to dá modifikovat i na další obory. Mít všechny tři vlastnosti je samozřejmě ideál; jenom jedna ale obvykle nestačí.

Jaký význam má pro váš projekt online marketing? Do jaké formy propagace se podle vás vyplatí investovat?

Propagace je nutná, aby se ta správná kniha dostala k tomu správnému čtenáři - tedy k tomu, koho bude bavit, kdo ji bude chtít číst. Je to forma alchymie. Netroufla bych si tvrdit, že mám spolehlivý recept, který by fungoval pro každou knihu.

Kdo je podle vás sexy symbol, ze kterého se vám podlamují kolena?

Patrick Steward. Tedy, chtěla jsem říct Profesor X a kapitán Picard, samozřejmě!

Co je pro vás štěstí?

Docenit sebe sama, aniž by se člověk do sebe nekriticky zakoukal.

Jaký je váš vysněný vůz a kdo by v něm jel s vámi na první projížďku?

Nebyl by to vůz, ale přízračná loď Caleuche z mýtů ostrova Chiloé. Pozvala bych sestru, abychom během plavby mohly řešit, co dalšího napíšeme.

Jaké máte plány do nejbližší budoucnosti? Na co se teď těšíte?

Na práci na současných literárních projektech, na akci Půlnoční cirkus, která bude 16. října 2021 v DDM Praha 8 Spirála - a samozřejmě na nejbližší příležitost zase někam vycestovat.

Pokud jste ode mne něco četli, vždycky mě zajímá váš názor na danou knihu nebo povídku!

Děkuji za rozhovor

Honza Vavřička

Facebook: https://www.facebook.com/lucie.lukacovicova.author/
YouTube kanál: https://www.youtube.com/channel/UCRpe4iOD1613UChiARfWa7w
Foto: Michal Kára