Rudy Linka – Na cestě domů… vždycky

02.06.2021

Rudy Linka se narodil 29.5.1960. Rudy je jazzový kytarista. Hrát začal na housle, ale v roce 1979 absolvoval klasickou kytaru na Pražské konzervatoři. Na začátku 80. let pak emigroval do Švédska, kde čtyři roky studoval skladbu na Stockholm Music Institute.

Získal švédské občanství, potkal amerického baskytaristu Reda Mitchella a začal s ním spolupracovat. Od roku 1985 žije ve Spojených státech amerických. V roce 1996 bylo jeho album "Czech It Out" německým časopisem JazzThing Magazine zvoleno jednou z nejlepších nahrávek a v roce 1998 jej čtenáři časopisu Down Beat Magazine zvolili jedním z nejlepších kytaristů. Od roku 2005 v České republice každoročně organizuje jazzový festival Bohemia JazzFest.

Nakladatelství Euromedia v těchto dnech vydává obsáhlou knižní publikaci "Rudy Linka Na cestě domů... vždycky". Na 264 stranách se dozvíme vše podstatné o životě a díle tohoto významného kytaristy. 1. června 2021 se konal křest knihy spojený s autogramiádou v knihkupectví Luxor. Kmotry knihy byli, legenda české populární hudby, Václav Neckář a známý režisér, Jan Hřebejk.

O knize:

Praha, Stockholm, New York a Prachatice jsou místa, která Rudy Linka nazývá svým domovem. Jeho inspirativní životní cesta a lidé, které na ní potkal, je přiblížena v této biografii plné optimismu, energie, humoru a hudby.

"Rudy Linka na čas vyměnil kytaru za klávesnici počítače a rozehrál ji se stejnou lehkostí a upřímností jako kytaru. Tahle kniha dobrá není... je skvělá." Jiří Suchý.

"Často jsem se zájmem a někdy přímo fascinovaně (v Praze, New Yorku nebo na Šumavě) poslouchal Rudyho vyprávění, se kterým mě už před více než dvaceti lety seznámil Jarda Dušek. A smál jsem se: tenhle kluk je tedy ale nešika a smolař! Jenomže pak mi postupně nějak došlo, že z jedné ruiny na Šumavě se stala nejkrásnější chalupa, co znám, a ze začátku nereálného snu se stal největší a nejlepší jazzový festival u nás - Bohemia Jazz Fest... A že ten 'nešika' je jeden z nejschopnějších a nejkreativnějších lidí, které jsem v životě potkal." Jan Hřebejk.

Autor: Petr Mráček

Tip redakce: další zajímavé články o známých osobnostech a celebritách naleznete na stránkách www.CelebrityRevue.cz.